Близо осем от 10 гърци не спортуват редовно или не се занимават с какъвто и да е вид спорт, докато 53% признават, че дори не се занимават с физическа активност под формата на колоездене, уроци по танци или градинарство, показва проучване на Евробарометър, цитирано от електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini.

В сравнение с други европейци, 68% от гърците признават, че никога не спортуват (в ЕС – 45%), а 9% споделят, че рядко спортуват срещу (17% в ЕС). Единствените с по-лош резултат от гърците са португалците, като 73% от казват, че никога не спортуват.

Гърците също са на предпоследно място по отношение на лека до умерена физическа активност, като 53% отговарят с "никога“ и 16% с "рядко“ на въпрос колко често карат колело, танцуват, работят в градината и т.н. Средните стойности за ЕС в тези две категории са 31% и съответно 19%.

Проучването установи също, че противно на общоприетото схващане, пандемията не е подтикнала хората към спорт, но е накарала 35% от гърците, които са били активни преди началото й, са намалили упражненията, а 14% дори са се отказали напълно. Делът на хората, които се занимават редовно с упражнения или физическа активност, междувременно се е увеличил само с 2% спрямо последното проучване по същия въпрос през 2017 г.

Може би най-тревожното е, че проучването сред 1014 гърци на възраст 15 и повече години установи, че 18% прекарват повече от 8,5 часа на ден, седнали на стол; този дял нараства до 37% за 5,5 до 8,5 часа и до 39% за 2,5 до 5,5 часа.

И само 54% ​​от анкетираните казват, че са ходили по 10 минути четири или повече пъти през седмицата. Средно за ЕС тази стойност е 61%. Нещо повече, 16% признават, че не им се налага или не изпитват нужда да ходят.

Подобно на 47% от гражданите на ЕС, 51% от гърците избират да спортуват, когато го правят, в парк или някое друго открито пространство, а 44% използват маршрута между дома и работата, за да упражняват някаква дейност, като ходене или каране на колело. С 40% гърците, които спортуват у дома, също са близо до средното за ЕС от 37%, въпреки че с 25% те са почти двойно повече от 13% в ЕС, когато става въпрос за упражнения във фитнес зала.