Greek City Times: САЩ отново изоставиха гръцките интереси, като се оттеглиха от "ИйстМед", за да умиротворят Турция
© EURAKIV
Турция незабавно се противопостави на предложения тръбопровод с дължина 1900 километра. Анкара незаконно проучва природен газ в кипърските териториални води и подобен тръбопровод би сложил край на провокациите й. В опит да анулира газопровода EastMed турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа споразумение с бившето правителство на Мюсюлмански братя в Либия за разделяне на гръцкото морско пространство помежду си – действие, което получи международно осъждане и никаква подкрепа.
Независимо от това, най-големият въпрос, който възниква, е защо Вашингтон промени позицията си по газопровода EastMed, когато при президентът Джо Байдън САЩ по безпрецедентен начин уж дистанцира отношенията си с Турция в полза на Гърция. Според различни гръцки медии промяната в позицията на Вашингтон е с надеждата да се избегнат сблъсъци с Ердоган или поне да се избегнат сблъсъци до края на турските избори през юни 2023 г. Според гръцките медии Държавният департамент и Съветът за национална сигурност са водени от идеята, че Турция, независимо от Ердоган, не трябва да бъде загубена от Запада.
Конгресът на САЩ одобри през 2019 г. законопроект за сътрудничество със страните от Източното Средиземноморие в енергийния сектор. Тогава те вярваха, че това сътрудничество ще бъде противовес на руската енергийна доминация на европейския пазар. Новият законопроект имаше за цел да превърне САЩ в ключов играч на газовия пазар в Източното Средиземноморие, да засили военните връзки с Гърция и да премахне четиридесетилетното оръжейно ембарго срещу Кипър. Предполагаше се, че законопроектът потвърждава намерението на Вашингтон да ограничи експанзионистичните и агресивни амбиции на Турция в Източното Средиземноморие.
И все пак Вашингтон сега се оттегля и гръцките власти все още не са реагирали публично.
След като Нова Демокрация пое властта в Гърция в средата на 2019 г., но особено след като Байдън влезе в Белия дом през януари 2020 г., проамериканските симпатии в Гърция нараснаха до безпрецедентни нива. Според проучване на Pew от юни 2021 г., 63% от гърците гледат благосклонно на САЩ, след признаването от Байдън на арменския геноцид и по-директната реторика към Турция. Въпреки това, според същото проучване, само 11% от гърците смятат САЩ за "много“ надежден партньор.
Припомня се, че проучване на Pew от януари 2020 г. установи, че 54% от гърците гледат благосклонно на САЩ, демонстрирайки скока в проамериканските симпатии след избора на Байдън. Въпреки направените толкова много усилия за спечелването на симпатии, изтеглянето на САЩ от газопровода EastMed разсея проамериканските настроения и временно заглуши привържениците на Вашингтон в Атина, нещо, което със сигурност ще засили профренските/европейските автономистки елементи в гръцката държава.
Разделението в гръцкия държавен апарат често се съобщава в медиите и от вътрешни източници, които посочват идеологическа битка между онези, които следват пътя на Макрон към европейска автономия, и тези, които сляпо следват интересите на Вашингтон в региона, дори ако са към в ущърб на гръцките интереси.
Тези, които искат балансиране на Гърция със САЩ, Китай и Русия, под чадъра на европейската автономия и визията на Макрон за Европа от Лисабон до Владивосток, отново получават аргументи в ръцете си, тъй като САЩ не са и никога не са били доверен и надежден партньор за Гърция. Всъщност това беше отбелязано дори от френски медии, като Observateur Continental пише: "Те доказаха, че Гърция не е толкова важна за Вашингтон, колкото Турция. Съединените щати доказаха за пореден път, че никое правителство, дори съюзник, не може да им се довери“.
Изглежда, че МВнР е наясно с този факт. Отбелязва се, че външният министър Никос Дендиас поддържа приятелски отношения с руския си колега Сергей Лавров, като двамата поддържат редовни контакти – последният беше само преди няколко дни за обсъждане на ситуациите в Либия, Сирия и Казахстан. Лавров коментира: "Виждаме също, че Гърция не иска да върви по пътя на разширяване на антируските санкции, Гърция по принцип не се чувства удовлетворена от това, което се случва сега между Запада и Руската федерация. Ние вярваме на нашите гръцки приятели и че с тяхната мъдрост те ще направят избора, който отговаря на техните вярвания“.
Въпреки това, въпреки успеха на Дендиас в поддържането на баланс със САЩ, Русия и Китай, все още има силен елемент в гръцката държава, особено от Министерството на отбраната, който има за цел да капитулира пред интересите на Вашингтон. Въпреки че този елемент се засилваше през последните две или повече години, те отново получиха сериозен удар след повтарящия се модел на САЩ да изоставят своето лидерство в либерализма, правата на човека и върховенство на закона в името на умиротворяването на Турция срещу гръцките интереси . Това се прави с надеждата, че Турция ще остане в западния лагер.
Превод и редакция: Иван Христов