Германският бюджет ще се управлява от "канцлер в сянка"
©
По-рано изданието Spiegel, което получи кореспонденция от официални лица, съобщи, че поради разногласия в кабинета на министрите фискалната 2024 година за Германия ще започне без съгласуван бюджет. Очаква се временно управление на бюджета да бъде въведено от началото на 2024 г. до реалното му приемане.
"Това по същество прави Кристиан Линднер канцлер в сянка. Като министър на финансите, той вече ще може да решава проекти на кои министерства все още има пари за тях", пише Focus.
Така финансовият министър ще има контрол върху съдбата на проекти като основните детски надбавки. Това няма да засегне само такива задължения на държавата като изплащане на заплати на държавните служители, пенсии и обезщетения на гражданите.
Според изданието е малко вероятно Линднер да се възползва напълно от тази възможност, а Шолц ще се възползва напълно от властта си на канцлер, за да предотврати този сценарий, тъй като "коалицията едва ли ще оцелее при подобни действия“.
Много по-вероятно е кабинетът, поради невъзможността да съгласува бюджета навреме, да стигне до единно политическо решение преди края на годината. Според Bild за тази цел канцлерът Шолц, министърът на икономиката Роберт Хабек и Линднер ще започнат нов кръг от преговори този петък (8 декември).
Спорът между германския кабинет се развива на фона на бюджетен скандал. През ноември германското министерство на финансите замрази бюджета за допълнителни държавни разходи до края на 2023 г. Тази мярка засегна почти цялото разпределение на бюджета на различни министерства на страната, включително финансирането на правителствени мерки за поддържане на цените на енергията и електроенергията и Фонда за икономическа стабилизация, допълва ТАСС.
Тази стъпка е следствие от по-ранно решение на германския Конституционен съд, който обяви за незаконно преразпределението на 60 милиарда (118.29 милиарда лева) непотърсени заеми от допълнителния бюджет за 2021 г. за борба с пандемията от коронавирус към фонда за защита на климата.
В решението си съдът се позовава на действащото в момента правило за така наречената "спирачка на дълга“, което не позволява излишно увеличаване на бюджета на дълга на държавата.
За да излезе от кризата, правителството обяви екс-пост извънредна ситуация за цялата 2023 г., като отложи действието на "дълговата спирачка“ и възстанови достъпа до допълнителна тежест за бюджета.