В понеделник (9 септември) германското правителство обяви временен граничен контрол на всички сухопътни граници на страната в опит да се справи с незаконната миграция и да защити обществото от заплахи като ислямския екстремизъм, предава Reuters.

Контролът ще започне на 16 септември и първоначално ще продължи шест месеца, се посочва в изявление на Министерството на вътрешните работи.

"Укрепваме вътрешната сигурност и продължаваме твърдата си линия срещу незаконната миграция", заявява министърът на вътрешните работи Нанси Фейзер.

През последните години Германия втвърди позицията си по отношение на миграцията, тъй като правителството се бори да си върне инициативата, след като подкрепата за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" ("АзГ") рязко нарасна по този въпрос.

Неотдавнашните смъртоносни нападения с ножове, при които заподозрените бяха кандидати за убежище, разпалиха опасенията относно имиграцията. Групировката "Ислямска държава“ пое отговорност за нападението с нож в западния град Солинген, при което през август загинаха трима души.

По-рано този месец "АзГ" стана първата крайнодясна партия след Втората световна война, която спечели избори в провинция Тюрингия.

Съобщението идва само две седмици преди изборите в Бранденбург, където канцлерът Олаф Шолц и неговата "сфетофарна коалиция" (ГСДП, "Зелените" и СвДП) се борят да запазят контрола върху правителството.

Налагането на временен граничен контрол може да се окаже поредното изпитание за европейското единство.

Германия има обща сухопътна граница с дължина над 3700 км с Дания, Нидерландия, Белгия, Люксембург, Франция, Швейцария, Австрия, Чешката република и Полша.

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер заяви в понеделник пред вестник Bild, че страната му няма да приеме нито един мигрант, отхвърлен от Германия на границата.

"Там няма място за маневриране", заяви той.

"Такъв е законът. Разпоредил съм на началника на федералната полиция да не допуска връщане", добави той.

Миналата година Германия обяви по-строг контрол по сухопътните си граници с Полша, Чешката република и Швейцария в отговор на рязкото увеличаване на броя на първите молби за убежище.