Германия предлага ЕС да ограничи достъпа на руски дипломати до Европа
©
Като пример за хибридна атака брюкселският вестник посочва скъсването на кабели в Балтийско море. В същото време вестник Washington Post поса по-рано, че след проведено разследване западните разузнавателни служби са стигнали до заключението, че няма доказателства за участието на Русия в повреждането на кабелите, а авариите са причинени от грешки на екипажите на преминаващите кораби. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова също така отбеляза, че изявленията за предполагаемата руска следа са насочени към "възпрепятстване на руския износ на петрол и произволно ограничаване на корабоплаването в акваторията".
"Министерството на външните работи в Берлин се стреми да затегне последиците от подобни (хибридни) атаки ... чрез намаляване на времето за акредитация и свободата на придвижване на притежателите на руски дипломатически паспорти", се посочва в публикацията. Освен това Германия иска нови санкции срещу кораби, за които се твърди, че участват в транспортирането на руски енергийни ресурси.
Отбелязва се, че агенцията също така иска да засили сътрудничеството с частни компании при провеждането на стрес тестове за критичната инфраструктура.
"Германия се надява, че ЕС може да разработи по-активна комуникационна стратегия, за да стане ясно, че Русия е виновна за някои от инцидентите", подчертава изданието.
"Германия се надява, че ЕС може да разработи по-активна комуникационна стратегия, за да стане ясно, че Русия е виновна за някои инциденти", подчертава вестникът.