Берлин и Париж са постигнали "пробив" по въпроса как да разработят планирания танк от следващо поколение, известен като Main Ground Combat System (MGCS), и да разпределят задачите между двете държави, са обявили в петък министрите на отбраната на двете страни, предаде Reuters.

"Това е нещо повече от крайъгълен камък, това е исторически момент", е заявил германският министър на отбраната Борис Писториус, говорейки заедно с френския си колега Себастиан Лекорну.

Танкът, който трябва да замени наследените германски системи Leopard и френските Leclerc, е вторият голям проект в областта на оръжейната промишленост между двете държави наред с амбициите им за създаване на изтребител от следващо поколение, известен като FCAS.

Споразумението, подпечатано в петък, включва договореност за равномерно разпределение на промишлените обеми между двете страни, е заявил Писториус, като е добавил, че официален документ за стартиране на първата фаза на разработката ще бъде подписан в Париж на 26 април.

По време на пресконференция в Берлин френският министър Лекорну е допълнил, че програмата за изтребители FCAS също бележи "добър напредък", без да дава повече подробности за състоянието на нейното развитие.

Министрите и техните екипи са постигнали споразумение, което позволява на производителя на танкове KNDS да създаде местен клон в Украйна, който да произвежда резервни части в разкъсваната от война страна и да обучава местни работници, е посочил още Лекорну.

"Обявяваме, че германско-френската компания KNDS (...) ще стъпи в Украйна с местно подразделение", е заявил Лекорну на среща с германския си колега в Берлин.

Основната наземна бойна система (MGCS) е проект, стартиран през 2017 г. от Германия и Франция, за да замени съществуващите основни бойни танкове Leopard 2 и Leclerc.

Координирана от Германия, за разлика от друга голяма френско-германска програма, стартирана през 2018 г. (Future Combat Air System, реализирана под френско ръководство), MGCS няма да бъде единична бойна бронирана машина, а серия от системи.

Танкът трябва да бъде разработен и произведен от KNDS (нидерландска компания, основана през 2015 г. от германския производител на оръжия KMW и френската отбранителна фирма Nexter Systems) и Rheinmetall, които се присъединиха към проекта през 2019 г.