С идването на администрацията на Доналд Тръмп въпросът за бъдещето на трансатлантическото сътрудничество и ролята на американския чадър за сигурност, който, макар и с недостатъци, гарантира мира в Европа от 1945 г. насам, придобива ново значение. Нарастващата несигурност относно продължителността на ангажимента на САЩ към европейската сигурност поставя предизвикателство за европейските лидери: как да действат във все по-сложна среда на заплахи без гаранции за американска подкрепа, пише Foreign Policy.

Въпреки че ситуацията стимулира промени в стратегическия подход на европейските държави, дори и най-радикалните решения не могат бързо да компенсират военните предимства на САЩ в технологията и мащаба. Достигането на това ниво ще изисква поне едно поколение целенасочени инвестиции в отбранителните способности на Европа. Европа обаче се нуждае от ефективно възпиране в близко бъдеще. Има ли решение? Вече е наблизо - това е Украйна. За да осигурят собствената си сигурност и да подкрепят Киев, европейските държави трябва активно да прилагат плана за победа на Украйна, който ще укрепи нейната позиция както на бойното поле, така и на масата за преговори.

Украйна, имайки боен опит, вече демонстрира способността си да оказва ефективна съпротива на руските войски и да действа в условията на пълна мобилизация. Ролята й може да се превърне в ключов компонент в европейската система за възпиране. Украинският президент Володимир Зеленски наскоро разкри план от пет точки, който включва покана за НАТО, увеличена помощ за отбрана, икономическо сътрудничество, конвенционално възпиране и създаване на украински "форпост“ за защита на Европа. Въпреки че този план беше рационален и реалистичен в детайли, той не получи широка подкрепа на Запад поради нежеланието на западните столици да поемат рискове.

След последните избори в САЩ обаче ситуацията може да се промени. Вашингтон вече демонстрира готовността си да увеличи значително военната помощ за Украйна, по-специално предоставянето на съвременни високоточни оръжия с голям обсег. Франция и Великобритания също показват решителност в засилването на подкрепата за Киев, а Париж дори говори за възможността за разполагане на европейски войски в Украйна.

Ако тези инициативи помогнат за възстановяване на динамиката на украинската армия или отслабят руските сили, Киев ще може да преговаря от по-добра позиция, а Европа ще има дългосрочно решение за укрепване на отбранителните си способности. Това ще изисква от европейските лидери да действат бързо и решително, по-специално чрез създаване на устойчива система за доставка на оръжия за Украйна и разработване на обща визия за сигурност с Киев.

В бъдеще, ако ролята на САЩ като основен гарант за трансатлантическата сигурност отслабне, Украйна може да се превърне в готова и ефективна алтернатива, способна да осигури стабилност и защита на Европа, заключава изданието.