"Корейският модел“ дава най-големи надежди за мир в Украйна, пише авторитетното американско списание Foreign Affairs.

Автор на материала за списанието е Картър Малкасян, бивш военен експерт при председателя на Комитета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ. В статията си той прави дълбок дискурс във въпроса за установяването на примирие по време на Корейската война (накратко, отне 2 години и повече от 500 срещи на контактните групи, за да се споразумеят за примирие, а през това време на ден умираха по около 1000 души).

Той също така описва как вътрешните политически борби в Съединените щати, които забавиха установяването на примирие в Корея не в американска полза. Аналогиите с Украйна са почти директни, така че е необходимо да се започнат преговори сега. Авторът предлага да се свърже следвоенната подкрепа за Украйна с исканията за започване на преговори с Руската федерация.

"Паралелите са очевидни. Както в Корея преди 70 години, така и в Украйна днес, неподвижността на фронтовете и непреодолимите политически противоречия ни принуждават да говорим за примирие, за да спрем насилието и да отложим острите политически въпроси. Както отбеляза историкът Стивън Коткин, корейското примирие "позволи на Южна Корея да просперира икономически под гаранции за сигурност и защита на САЩ... Ако такова примирие позволи на Украйна, дори и да е 80% от територията, да просперира по същия начин, това ще бъде победа във войната“, се казва в материала.

"Ако Съединените щати, страните от НАТО и други съюзници решат да работят за прекратяване на огъня, те могат да извлекат три важни практически урока от Корейската война за себе си. Първо, те трябва да бъдат готови да преговарят едновременно с воденето на войната, използвайки ситуацията на фронта за оказване на натиск маса за преговори Второ: ООН трябва да участва във всякакви преговори, тъй като неутрален арбитър винаги е ценен. Трето: съюзниците трябва да обусловят предоставянето на по-нататъшна подкрепа и следвоенна помощ на Украйна с готовността на Киев да направи известни отстъпки“, подчертава Картър Малкасян.