Foreign Affairs: Украйна не се нуждае от цялата си територия за реализация на целите си
©
Според американското списание това ще увеличи риска за Русия за други части на Европа, ще отслаби доверието на Запада и ще изпрати сигнал до Китай (и може би Северна Корея), че Западът може да няма способността или решимостта, необходими за отблъскване на агресия.
"Това би отслабило нормата срещу завоеванието и това, разбира се, би било ужасно за украинския народ“, добавят авторите.
Отбелязва се, че има алтернативна стратегия както за война с отворен край, така и за "поражение на Киев“, което предполага продължаване на подкрепата на Запада за Украйна и противопоставяне на Русия:
"Но това също изисква откровен разговор с ръководството на Украйна, заедно с ограничени стимули за Москва. В основата на такава обновена стратегия е по-скромна дефиниция на победата, която все още защитава основните интереси на Запада и Украйна, като същевременно няма да даде на Путин да постигне много от военните си цели“.
Според авторите целта трябва да бъде запазването на Украйна като независима, суверенна и икономически жизнеспособна държава.
"Трябва да има свобода да избира политическата си система и ръководство, също така трябва да може свободно да въоръжава и поддържа армия от всякакъв размер, да приема задължения за сигурност от външни сили. Тя трябва да има икономически достъп до Черно море“, се отбелязва в статията.
Журналистите пишат, че Украйна не се нуждае от 100 процента от територията си, за да постигне тези цели.
"Но от какво се нуждае тогава? Първо, край на войната. Тази цел не изисква трайно уреждане, което да разреши всички въпроси, разделящи Русия и Украйна. Всъщност на този етап това не трябва да се случва, тъй като всяко прекалено амбициозно дипломатическото начинание вероятно ще се провали. Вместо това сега страната се нуждае от временно прекратяване на военните действия, което до голяма степен отразява настоящите реалности на място“, се казва в материала.
Според коментаторите, за да се постигне това, САЩ и техните партньори в Европа трябва да започнат диалог с Украйна. Целта е да се убедят нейните лидери да приемат това по-скромно определение за победа. Авторите обясняват:
"Те трябва да кажат на Киев, че не може да се очаква западната подкрепа да продължи на или близо до сегашните нива без него. Но те също трябва да дадат твърдо обещание да направят всичко възможно, за да осигурят на Украйна оръжия в дългосрочен план. По-голямата част от тези оръжия ще бъдат при условие, че ще се използват за отбранителни цели, но някои системи с по-голям обсег могат да бъдат използвани от Украйна срещу военни и икономически цели в Русия. Целта би била да се даде сигнал на Москва, че няма да надделее на бойното поле сега или в бъдеще и че ще плати високата цена, ако опита. Допълнителни моркови за Украйна най-вероятно ще бъдат намерени в икономическата сфера“.
Отбелязва се, че дипломацията ще се проведе на два етапа. Първият етап ще цели постигане на прекратяване на огъня или по настоящите фронтови линии, или с ограничени корекции, с буферна зона, разделяща двамата основни участници. Това ще сложи край на кръвопролитието и ще позволи на Украйна да се възстанови и няма да изисква от страната да се откаже или да направи компромис с която и да е от своите правни или политически претенции, когато става въпрос за границите.
От списанието смятат, че вторият етап на дипломацията ще започне веднага след приключването на първия етап.
"Тази втора фаза ще бъде много по-дълга – може би ще продължи десетилетия, докато в Русия се появи с лидерство след Путин, заинтересовано от реинтегрирането на страната в Запада. Тя ще решава допълнителни въпроси, включително това, което често се нарича въпроси за окончателния статут. Тази фаза може да включва териториални трансфери в двете посоки и определена степен на автономия за жителите на Крим и Източна Украйна също така ще включва създаването на гаранция за сигурност за Украйна, въпреки че историята на такива гаранции е смесена. В идеалния случай тази гаранция ще включва членство в НАТО. Но коалиция на желаещите, включително Съединените щати, може да предложи на Украйна гаранция за сигурност, ако членовете на НАТО не искат да приемат Украйна“, се казва в статията.
Журналистите са уверени, че първата фаза на тази дипломатическа инициатива ще помогне за запазването на независимостта на Украйна и ще й позволи да започне възстановяване.
Но дори и да бъде отхвърлена, инициативата трябва да улесни мобилизирането на по-нататъшна военна и икономическа подкрепа за Украйна. Така или иначе, амбициите на Путин, а не на Зеленски, стоят на пътя на прекратяването на бойните действия. При всички случаи Украйна ще бъде по-добре от сега“, заключават авторите.