Нито администрацията на настоящия президент на САЩ Джо Байдън, нито бъдещата администрация на Доналд Тръмп са готови да предложат на Украйна гаранции за сигурност под формата на членство в НАТО, но имат алтернатива. За това пише Самуел Чарап, старши научен сътрудник на изследователския институт RAND и експерт по руската политика, в своя статия за Foreign Affairs.

Чарап посочва, че наред с други неща, присъединяването на Украйна към НАТО ще изисква одобрението на 32 държави членки. Процесът ще отнеме в най-добрия случай месеци и ще зависи от провеждането на редица реформи в Украйна, които нямат нищо общо с разрешаването на войната.

Всъщност, пише политологът, има други, потенциално по-ефективни начини за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна. В публикацията се отбелязва, че от Втората световна война насам Съединените щати многократно са поемали двустранни ангажименти за сигурност към съюзници и партньори в постконфликтни ситуации. Такъв е случаят с Южна Корея след края на Корейската война и с Израел след края на войната от Йом Кипур през 1973 г.

"Тези подходи, които спомогнаха за създаването на дълги периоди на относителна стабилност и мир, биха могли да послужат като модели за това какво може да се предложи на Украйна в бъдещите преговори“, се подчертава в публикацията.

Друг вид гаранция за сигурност би могло да бъде евентуалното членство на Украйна в ЕС. В този случай страната ще бъде обхваната от клаузата на ЕС за взаимопомощ, която гласи, че ако дадена държава стане жертва на въоръжена агресия, другите държави са длъжни да ѝ окажат помощ и подкрепа с всички налични.

Чарап отбелязва също, че съюзниците на Украйна трябва да обмислят как най-добре да я въоръжат, за да осигурят устойчив мир.

"Ако Киев е убеден, че сигурността му е гарантирана, той ще може да се съсредоточи върху икономическото възстановяване и демокрацията, вместо да се превръща в гарнизонна държава", пише Чарап.

Експертът посочва и необходимостта да се гарантира, че Русия или която и да е друга държава ще бъде спряна от нахлуване в съседни държави. Чарап е уверен, че в международен план не трябва да се остави впечатлението, че Русия не е платила никаква цена за агресията си. Така, наред с други неща, Западът може да запази някои санкции и контрол върху износа като мерки в дългосрочен план - или докато Русия се изтегли напълно от Украйна.

През ноември The New York Times съобщи, позовавайки се на свои източници, че въпреки изявленията за отказ от териториални отстъпки, украинските власти все още дават приоритет на гаранциите за сигурност пред връщането на териториите, завзети от Русия.

На свой ред полският вестник Rzeczpospolita, разкривайки подробности за евентуална мироопазваща мисия за защита на Украйна, писа през декември, че има три начина за предоставяне на гаранции за сигурност в контекста на евентуални преговори за прекратяване на войната.