На 6 ноември украински самолет A-22 на компания "Аеропакт“, контролиран от украинското разузнаване, атакува руската каспийска флотилия на 1100 километра от фронтовата линия. Както пише анализаторът на Forbes Дейвид Акс, според изявления на украински официални лица експлозията е повредила три кораба, включително две фрегати от клас "Гепард“, най-големите кораби във флота, както и по-малката корвета "Буян“.

Повредените кораби могат да представляват почти една трета от силите на Каспийската флотилия, отбелязва той

Това е един от най-далечните удари на украински дронове А-22, подчертава анализаторът. През май един от безпилотните самолети удари петролна рафинерия в руския град Салават, на повече от 1300 километра от фронтовата линия.

Той обяснява, че като се има предвид, че най-големите съюзници на Украйна - САЩ, Обединеното кралство и Франция - последователно отказват на Украйна разрешение да използва техните крилати и балистични ракети срещу цели в Русия, украинците е трябвало да импровизират - използвайки местно произведени дронове и ракети земя-въздух, пригодени за наземни удари. Сега, предвид победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, тази импровизация може да стане още по-важна, отбелязва анализаторът.

"Сега има голяма несигурност относно влиянието на Тръмп върху войната в Украйна. Но ако Тръмп направи това, което републиканците заплашват и отреже Украйна от американската помощ, Украйна все още ще има начини да води войната си за оцеляване“, пише Самуел Рамани, професор по международни отношения в Оксфордския университет.

Украйна успя бързо да установи производството на своите далекобойни оръжия. В началото на мащабната война на Русия срещу Украйна през февруари 2022 г. украинците нямаха нито един тип, но сега имат няколко типа, включително хибридната крилата ракета "Паляница" с обсег до 650 км, която може да бъде масова -произведено с нула в Украйна, отбелязва Aкс.