Forbes: В Курска област ВСУ използват усъвършенствана руска тактика
©
Два дни след като украинските механизирани сили контраатакуваха в западната руска Курска област, възползвайки се от "оперативната пауза" на руските и севернокорейските войски в областта, водещите части на Въоръжените сили на Украйна се придържат към нови позиции около село Аанасеевка, на 4,8 км източно от първоначалните им линии.
През третата година от по-широката война на Русия срещу Украйна, при наличието на безпилотни летателни апарати, които са навсякъде през цялото време, и при недостиг на съвременни бронирани машини и от двете страни, еднодневният напредък от близо 5 км е впечатляващ. За да изминат толкова далеч и толкова бързо, украинците изглежда са използвали същата тактика, която руснаците използват в най-успешните си нападения - но с обрат.
Съвсем не е ясно дали украинската пехота ще успее да се задържи във Афанасеевка. От два дни позициите им в гората край селото са подложени на непрестанни бомбардировки от руски безпилотни самолети и артилерия. "Все още има шанс за бързо изтласкване на врага“, съобщава един руски военен блогър в съобщение, преведено от естонския анализатор WarTranslated.
Но за да стигнат толкова далеч, украинците направиха това, което руснаците обикновено правят: проучиха руските линии за слаби места и след това разгърнаха бързо движещи се групи от бронирани машини, за да прехвърлят пехотата на нови позиции след първоначалната линия на съприкосновение. Дали украинците ще успеят да затвърдят напредъка си, зависи от това дали повече пехота ще пристигне достатъчно бързо, за да се защити от руските контраатаки.
След като се консолидират, Въоръжените сили на Украйна "могат да се опитат да извършат нова атака, за да надградят успеха си“, предупреждава блогърът.
Тактиката "сондиране - атака“, водена от пехота, но подпомагана от бързо движещи се превозни средства, е усъвършенствана от руските въоръжени сили, а украинските мини, дронове, артилерия и противотанкови ракети направиха масираните механизирани атаки непрактични, ако не и самоубийствени.
Руснаците, които в много сектори на фронта имат предимство в съотношение три към едно или повече души, са склонни да изпращат малки групи пехота към украинските линии, като явно предполагат, че повечето от разузнавачите ще бъдат убити, но очевидно се надяват няколко от тях да открият пролуки в украинската отбрана.
"Пехотата е първата, която се използва“, отбелязват от Кралския институт на обединените служби в Лондон. "Тъй като екипите са унищожени от отбранителен огън, руските сили ще изпращат напред последователни екипи по същата линия на подхода. ВСУ трябва непрекъснато да защитават позициите си срещу последователни вълни, изразходвайки боеприпаси, разкривайки местоположението на отбранителните си позиции и изтощавайки личния си състав.“
Ако руската жива сила надделее над украинската огнева мощ, руснаците могат да поемат контрола над отслабените украински позиции.
Основната разлика между руската и украинската версия на тази тактика на нападение е, че руснаците разполагат с изобилие от войски, а украинците - не. Така че украинците трябва да прилагат някакъв друг подход за сондиране на руските линии преди основната атака.
Предимството на Украйна в безпилотните самолети със сигурност помага, но присъствието на украински екипи за специални операции в близост до най-успешните украински атаки може да подсказва и за друго украинско предимство, което позволява провеждането на сондажни операции, които не са виртуално самоубийство за разузнавачите.
73-ият център за специални операции на украинските военноморски сили - по принцип украински морски тюлени - е разположен в Курск, близо до стартовата позиция на неотдавнашната контраатака към Афанасеевка. Задачата на центъра, както се посочва, е да "събира важна разузнавателна информация за вражеските сили“.
Висококвалифицираните украински командоси имат по-големи шансове да оцелеят при рискована разузнавателна мисия, отколкото необучените руски наборници, които може би са подписали договорите си за набор само няколко седмици по-рано. По този начин украинските нападения могат да бъдат по-нескъпи от руските - необходимост за украинската армия, която постоянно се бори да мобилизира достатъчно войници.
Всъщност недостигът на жива сила може да провали контраатаката във Афанасеевка. "В операцията има само един недостатък“, смята руският блогър. "Позициите, които формално са били "сигурни“, но нямат достатъчно войници (или изобщо нямат такива), са моментално загубени“.