Без много реклама Тайван вероятно се превърна в един от най-големите поддръжници на украинските ВВС. Бившият служител на Пентагона Тони Ху разкри, че Тайван е дал излишните си батареи за противовъздушни ракети HAWK на украинската армия.

Както пише Forbes, коментарите на Ху потвърждават предишни изявления за сделка между Украйна и Тайван с посредничеството на САЩ. Посочва се, че тайванските ракети MIM-23 Homing All-the-Way Killer, както и техните пускови установки и радари, ще допълнят допълнителните HAWK, дарени на Украйна от Съединените щати и Испания.

ВСУ вече може да разположи до 15 батерии Raytheon HAWK, всяка с най-малко шест пускови установки с три ракети и свързани радари. В началото на пълномащабната война Киев разполагаше с около 50 батареи ЗРК – предимно С-300 и други съветски модели. Според изчисленията на изданието, HAWK може да съставляват една трета от въоръжението на украинските сили за ПВО.

Въпреки че този тип оръжие е на повече от 60 години, той е прост, надежден и много мобилен. HAWK е лесен за надграждане и се представя добре срещу по-бавни дронове, крилати ракети и пилотирани самолети. Освен това боеприпасите му са съвместими с американо-норвежката зенитно-ракетна система NASAMS, с която разполага и Украйна.

Миналото лято американски служители преговаряха с колегите си в Тайван за обратно изкупуване на около дузина батерии HAWK от общо около сто пускови установки, които тайванските сили започнаха да извеждат от експлоатация през 2015 г.

Тогава голяма партида HAWK трябваше да помогне на Киев да разреши назряващата криза, тъй като украинските сили за ПВО се движеха към неизбежно изчерпване на запасите от ракети за С-300 и батареите на системата за ПВО "Бук". Оттогава Украйна интегрира широк набор от чужди ракети, пускови установки и радари в своя въздушен щит.

"Колкото повече различни системи за ЗРК работят в Украйна, толкова повече различни ракетни запаси и производствени линии може да използва, за да въоръжи тези системи с резервни ракети, тъй като те отблъскват почти ежедневните руски атаки с ракети и дронове. Десетки държави използват или експлоатират батареи HAWK. Украйна трябва да бъде в състояние да достави стотици ракети със или без пряко участие на САЩ“, отбелязва Forbes.

Както се добавя, HAWK не е в същия клас като най-добрата украинска система за ПВО Patriot, която има обсег до 160 км с бордова радарна система за самонасочване. HAWK може да удари до 50 км или повече чрез насочване на енергия от наземен радар, отразявана от въздушна цел.

Основният недостатък на тази система е, че нейният радар е чувствителен към смущения. Това обаче може да се реши чрез интегриране на стари ракети и пускови установки с по-добър радар от NASAMS.