Изминалият октомври бе най-трудният месец за Украйна поради безпрецедентния брой удари с руски дронове с голям обсег. В сравнение с предходните месеци, когато броят на използваните в атаки БпЛА не надвишаваше хиляда, през септември те бяха 1301, а през октомври - цели 2023. Русия се опитва да използва този вид оръжия, за да прекъсне електрозахранването в Украйна и да принуди населението да превие крак под бремето на студената зима, коментират в редакцията на американското списание Forbes.

Според доклад на мисията на ООН за наблюдение на правата на човека руските атаки миналата година са били насочени към енергийни мрежи, докато настоящата кампания е фокусирана върху съоръжения за производство на електроенергия. Към юни 73% от ТЕЦ-овете в Украйна не работят.

Загубите за Украйна в тази ситуация може да бъдат стратегически по-значими от бавното руско сухопътно настъпление, което е съпроводено със значителни загуби, но така и не води до решаващи резултати. Според вестник The Washington Post разрушаването на енергийната инфраструктура може да доведе до "20 или повече часа тъмнина на ден в студени зимни условия“, което може да принуди Украйна да преговаря при неизгодни условия.

Украйна няма достатъчно средства за защита като ракетите Patriot, но намира други методи за борба с безпилотните апарати на Русия. Ударните дронове, които обикновено се движат бавно, стават лесни мишени за хеликоптери, които могат да ги унищожат с оръдия.

Електронната война също играе важна роля. Според ShahedTracker през октомври 1185 дрона тип Shahed-131/136 са били свалени с конвенционални оръжия, a 738 – със средства за водене на радиоелектронна борба. Това е важно, защото използването на РЕБ е почти безплатно и неизчерпаемо, за разлика от скъпите ракети и боеприпаси.

Украинската система "Покров“ също може да е била ефективна, тъй като 29 дрона се върнаха обратно в Русия, след като излязоха от курса си.

Русия продължава да надгражда своите безпилотни апарати, за да ги направи по-ефективни. През септември беше открит дрон със Starlink за подобряване на комуникационната устойчивост, което позволява прецизни атаки.

Руските дронове също включват по-малки модели с по-малки бойни глави, които служат като примамка за отвличане на вниманието на украинската защита. През август бяха забелязани няколко вида такива дронове, по-специално Italmas, Gerbera, а също и китайските Garpiya-3.

С ограничената западна помощ Украйна се съсредоточи върху развитието на собствена индустрия за дронове, която започна да произвежда прехващачи. Дронове Shahed Killer, като квадрокоптера Sting, вече успешно свалиха руски разузнавателни БпЛА. Представител на разработчиците на Wild Hornets обясни: "Ние вече сме разработили такива дронове и сега те се тестват в битки“.

Друга украинска компания, Tenebris, работи върху дронове прехващачи Bagnet и Bullet, които могат да достигнат скорост над 240 километра в час.

Такива високоскоростни дронове ще бъдат интегрирани в украинската система за противовъздушна отбрана, което ще позволи на военните на Киев да унищожават цели на по-голямо разстояние спрямо самоходните оръдия.

Тази надпревара в технологичното въоръжаване се превръща в ключов фактор. Остава въпросът дали ще бъде възможно да се разработят и въведат в експлоатация навреме прехващачи, способни да устоят на масирана атака с дронове и да спасят Украйна от зимната енергийна криза.