Forbes: "Орешникът" на Путин е повече зрелищни фойерверки, отколкото сериозна заплаха
©
Това беше първото в света използване на балистична ракета със среден обсег с неядрени бойни глави. Всяка бойна глава съдържаше 36 неексплозивни суббоеприпаси, които причиняват щети единствено чрез кинетична енергия. Както заяви Путин, ударът им напомня на "падане на метеорит“. Доказателствата обаче сочат, че действителните щети са били минимални и ударът е бил по-скоро зрелищна фойерверка, отколкото сериозна заплаха.
"Прътите на Путин"
Идеята за създаване на "кинетични" оръжия датира от 50-те години на миналия век, когато мозъчният тръст RAND предложи използването на волфрамови пръти вместо ядрени бойни глави на междуконтиненталните балистични ракети като част от проекта Thor. По-късно тази концепция често се използва от писатели на научна фантастика, включително Джери Пурнел. Прътите могат да бъдат в орбита и впоследствие да паднат към целта с висока скорост, създавайки ефект, подобен на ядрен взрив, но без радиация.
Десетилетие по-късно Путин прави същото твърдение, твърдейки, че "Орешник“ може да има ефект, "сравним по сила с ядрен удар“. Според него подобни оръжия могат да доведат до катастрофални последици, напомнящи метеоритите, които някога са създавали езера. Но тези твърдения изглеждат технически правилни само в много тесен смисъл.
Енергията на бойните глави на "Орешник“ се генерира единствено от скоростта. Например, бойна глава от шест независими пускови установки, тежащи около 816 килограма, достига скорост до 10 Маха. Това създава кинетична енергия от около 3,6 милиарда джаула - малко по-малко от еквивалента на експлозията на един тон тротил. За сравнение, американската бомба GBU-43 (т.нар. "Майката на всички бомби“) има мощност от 11 тона тротил.
Ефективност и прецизност
Орешник демонстрира впечатляващо разпръскване на суббоеприпасите. Сателитните снимки след удара по завода Южмаш обаче не показват значителни щети. Точността на ракетите се оценява като ограничена до вероятна кръгова грешка (CEP) от 90-250 метра. Това е приемливо за ядрени оръжия, но не е достатъчно за точно унищожаване с кинетични бойни глави. Ако CEP е 150 метра, вероятността суббоеприпаси да поразят цел с размер на къща не надвишава 6%.
Видеозаписът на удара потвърждава, че суббоеприпасите са били обикновени твърди маси от метал, без допълнителни функции, които биха могли да увеличат ефективността.
Заплахи за Европа
Путин активно използва Орешник като елемент на психологически натиск, показвайки графики с времето на полета на ракетата до европейските столици. В същото време западните експерти отбелязват съмнителността на подобни заплахи. За да създаде реална заплаха за Европа, Русия ще трябва да произвежда десетки такива ракети всяка година, което е малко вероятно поради ограничените ресурси.
Въпреки че "Орешник“ е технически иновативно оръжие, неговата ефективност изглежда надценена. Както отбелязват експертите, би било по-стратегически препоръчително да се инвестира в по-евтини и по-практични средства, като ударни дронове. В този смисъл традиционните средства за война представляват истинската заплаха, а не научно-фантастични концепции като "изкуствени метеорити“, пише Forbes.