Forbes: Необучени войници на 70-годишни танкове: 155-та бригада на руските сили се оказа най-злополучната
©
В СССР Масовото производство на танковете Т-54 продължава от 1947 до 1959 година. А последните "екземпляри“ на Т-54 са свалени от въоръжение от руската армия около 2000 година. Оттгова насам подобни танкове можеха да се видят само в музеите.
На фона на загубите след началото на войната руснаците започнаха да изваждат всички повече или по-малко работещи танкове от складовете, включително 70-годишните Т-54. Именно тези танкове бяха предадени на 155-та бригада, която в хода на войната вече бе практически унищожена няколко пъти, а след това - възстановена отново. Следователно, вместо обучени морски пехотинци на модерни танкове, тази бригада сега се състои от лошо обучени, мобилизирани морски пехотинци на антични танкове Т-54 и Т-62 и дори по-старите БТР-50.
Forbes отбелязва, че сега 155-та бригада на Руската федерация буквално се е върнала в 50-те и 60-те години на миналия век и всъщност не е в състояние да води съвременни бойни действия. "Бригадата се бие срещу модерна и доста добре оборудвана украинска единица, въоръжена с FPV дронове и оборудвана с едни от най-добрите противотанкови ракети - Javelin“, пише изданието.
Наскоро 155-та бригада изпрати щурмова група за превземане на Новомихайловка (южно от Мариинка). Тази битка ясно демонстрира всички недостатъци на остарелите бронирани превозни средства. Безпилотните самолети и Javelin-ите на 79-а бригада на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) бързо "отработиха“ руската групировка. В същото време руските танкови екипажи успяха да предизвикат "инцидент“ по време на тази битка и повечето пехотинци избягаха или загинаха.
Както подчертава Forbes, руската армия се върна в средата на миналия век и търпи огромни загуби във всяка битка, а единственото, което й позволява да върви напред, е предимството й в артилерията и авиацията.
"Ако украинските сили успеят да неутрализират бомбардировачите и дори артилерията, тази битка може да стане безполезна. И онези Т-54 от модела от 1957 година, които напуснаха музеите за бойното поле, ще бъдат загубени ... напразно“, заключава изданието.