Financial Times: Тръмп може да разпали ерата на търговските войни с новите мита
©
Президентът на САЩ призна, че новите тарифи могат да причинят известни "смущения“ на пазара, но заяви, че ще помогнат на страната да затвори търговския си дефицит.
"Митата ще ни направят много богати и много силни“, каза Тръмп пред журналисти в Овалния кабинет.
Часове преди неговият план за тарифи от 25% върху Канада и Мексико да влезе в сила на 1 февруари, Тръмп заплаши да включи и ЕС, който според него се е отнесъл "много зле“ към САЩ.
"Ще наложа ли мита на Европейския съюз?... Абсолютно", каза Тръмп. "Те не ни вземат колите, не ни вземат земеделските продукти, по същество - не вземат почти нищо“, каза той. "И имаме огромен дефицит с Европейския съюз. Така че ще направим нещо много съществено с Европейския съюз.
Коментарите на президента, идващи по-малко от две седмици след завръщането му в Белия дом, отбелязаха рязка ескалация в неговата реторика за търговията и означават, че най-голямата икономика в света е на ръба да наложи мита на най-значимите си търговски партньори.
Вносът на стоки от САЩ от ЕС, Канада, Мексико и Китай е бил 1,9 трилиона долара през 2023 г., около 60% от общия обем, според митническата база данни Trade Data Monitor.
Европейската комисия заяви, че "не е запозната с налагането на допълнителни мита върху продукти от ЕС“ и каза, че митата "създават ненужни икономически смущения“.
"Нашите търговски и инвестиционни отношения със САЩ са най-големите в света“, каза главният говорител Паула Пиньо. "Отворените пазари и зачитането на международните търговски правила са от съществено значение за силния и устойчив икономически растеж.“
Тръмп каза, че "евентуално“ ще наложи мита върху чиповете и "нещата, свързани с чиповете“ и ще наложи мита върху петрола, газа, стоманата, медта, алуминия и фармацевтичните продукти.
Митата върху стоманата и алуминия могат да бъдат въведени веднага след "този месец, следващия месец“, каза той, докато митата за петрола и газа ще бъдат наложени около 18 февруари.
Щатският долар се засили след коментарите на Тръмп, оставяйки индекса на валутата спрямо шест колеги да се повиши с около 0,6 на сто. West Texas Intermediate, американският петролен бенчмарк, се повиши с повече от 1% до 73,81 долара за барел.
Тръмп каза, че "вероятно“ ще намали митата върху канадския петрол до 10 процента, въпреки че друг внос от страната ще бъде обложен с 25 процента.
Президентът каза, че няма "нищо“, което Канада и Мексико могат да направят за една нощ, за да му попречат да наложи мита срещу техния внос.
"Това не е инструмент за преговори“, каза Тръмп. "Това е чисто икономическо. Имаме големи дефицити, както знаете, и с тримата."
Икономистите казват, че големите тарифи биха били инфлационни и биха могли да попречат на Федералния резерв да намали разходите по заеми толкова, колкото се очаква тази година. Някои служители на централната банка вече бяха започнали да включват политиките на Тръмп в своите прогнози през декември, преди той да встъпи в длъжност.
Удрянето на най-големите търговски партньори на САЩ със стръмни тарифи рязко повишава рисковете от разпалване на пълномащабни търговски войни само дни след втория мандат на Тръмп като президент.
И Канада, и Мексико са подготвили пакети от ответни мита и са готови да ги приложат. ЕС също каза, че ще се защити с ответни мита, както направи при първия му мандат.
"Готови сме с отговор – целенасочен, силен, но разумен, незабавен отговор“, каза в петък канадският премиер Джъстин Трюдо. Либералният премиер предупреди канадците, че нацията "може да се изправи пред трудни времена през следващите дни и седмици“.
Бившият министър на финансите на Канада Кристия Фрийланд, която се кандидатира да замени Трюдо, в петък призова Отава да отмъсти на всякакви мита на САЩ, като добави огромни данъци върху превозните средства Tesla, за да накаже Илон Мъск, един от най-големите съюзници на Тръмп.
"Митата не причиняват инфлация, те причиняват успех“, каза още Тръмп.