Фактическият лидер на Сирия смята, че провеждането на избори може да отнеме до четири години
©
"Изготвянето на нова конституция може да отнеме до три години", посочва Шараа в интервю за саудитския държавен телевизионен канал Al Arabiya. Той също така заявява, че ще е необходима около една година, за да могат сирийците да видят драстични промени, предава Reuters.
Коментарът от страна на Шараа, който оглавява групировката "Хаят Тахрир аш Шам", която свали Асад от власт на 8 декември, идва в момент, когато новото правителство в Дамаск се опитва да увери съседите си, че се е отдалечило от корените си в ислямистката войнственост.
Мълниеносната кампания на групировката сложи край на 13-годишната гражданска война, но остави множество въпроси за бъдещето на многоетническата държава, в която чужди държави, включително Турция и Русия, имат силни и потенциално конкурентни интереси.
Въпреки че западните сили до голяма степен приветстваха края на управлението на семейство Асад в Сирия, все още не е ясно дали групировката ще наложи строго ислямско управление или ще прояви гъвкавост и ще се насочи към демокрация.
Шараа изтъква, че ХТС, известна преди това като Фронт Нусра, ще бъде разпусната на конференция за национален диалог.
На въпроса за разпускането на групата Шараа отговаря: "Разбира се. Една държава не може да бъде управлявана от манталитета на групировки и милиции."
Групировката някога бе свързана с "Ислямска държава" и "Ал Кайда", но след това се отказа и от двете и се опита да се препозиционира като сила за умереност.
Тя неведнъж се е заричала да защитава малцинствените групи, които се опасяват, че новите управляващи може да се опитат да наложат ислямистко правителство, и е предупреждавала за опити за разпалване на религиозни конфликти.
Според Шараа конференцията за национален диалог ще включва широко участие на сирийското общество с гласуване по въпроси като разпускането на парламента и конституцията.
По отношение на ситуацията в Североизточна Сирия Шараа заявява, че се водят разговори с всички страни за разрешаване на оставащите спорове, включително със съюзените със САЩ кюрдски Сирийски демократични сили.
"Ние отхвърляме превръщането на Сирия в платформа за Кюрдската работническа партия (ПКК), която да извършва нападения срещу Турция", допълва той.
Той заявява, че оръжията трябва да бъдат само под контрола на държавата, като добавя, че Министерството на отбраната ще приветства тези, които са способни да се присъединят към армията.
В интервюто Шараа посочва, че Сирия има общи стратегически интереси с Русия, близък съюзник на Асад по време на дългата гражданска война, която има военни бази в страната, като потвърждава примирителните сигнали, които правителството му е отправяло и преди.
Този месец Шараа заяви, че отношенията на Сирия с Русия трябва да служат на общите интереси.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че статутът на руските военни бази ще бъде предмет на преговори с новото ръководство в Дамаск.
"Става въпрос не само за запазването на нашите бази или опорни пунктове, но и за условията на тяхната експлоатация, поддръжка и осигуряване, както и за взаимодействието с местната страна", заяви той в интервю за руската информационна агенция РИА, публикувано в неделя.
Шараа също така заяви, че се надява администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да отмени санкциите, наложени на Сирия. Високопоставени американски дипломати, които посетиха Дамаск този месец, заявиха, че Шараа е изглеждал прагматичен и че Вашингтон е решил да премахне наградата от 10 млн. долара за главата на лидера на ХТС.
В отговор на въпрос за опасенията на съседните държави относно ислямистките групировки той заявява: "Няма да работим за износ на революция. Искаме да управляваме фазата с манталитета на държавата, а не с тази на революцията." Той потвърждава, че желаят да установят стратегически отношения с всички регионални държави.