FT: Западът анализира ядрените рискове от нестабилния режим на Путин
©
Дипломатите са съобщили, че тревогата от възможните негативни резултати от бунта срещу режима на Путин разкрива липсата на консенсус на Запад относно крайната цел да се подкрепи борбата на Украйна срещу руската агресия. "[Събитията] показаха ясно, че не сме съгласни относно резултатите от това какво ще се случи, ако Украйна спечели тази война и какво ще направи Русия“, е заявил западен служител, пожелал анонимност. Някои западни нации, включително членове на Г-7, са обсъдили необходимостта Украйна да не се възползва от настоящата ситуация, като например започне атаки срещу руска територия с цел увеличаване на нестабилността. Бойците на Пригожин преустановиха бунта си на около 200 км от Москва, след като превзеха град и свалиха множество руски военни самолети. Западни служители заявиха, че сделката решително отслабва контрола на Путин.
Дискусиите между служители на Г-7 са включвали потенциалната перспектива "Вагнер" да получи контрол върху ядрените оръжия, според хора, информирани за разговорите. " [Дали] военният провал унищожи руската политическа мощ или унищожаването на [руската] политическа система ще доведе до военна катастрофа?“ е поставил един висш западен дипломат, който е заявил, че западните страни се нуждаят от планове за действие в извънредни ситуации. "Има толкова много възможни сценарии.“ На среща в понеделник на външните министри на ЕС в Люксембург някои са заявили, че не е в интерес на Европа да дестабилизира Русия, според хора, информирани за разговорите. "Ние не се занимаваме със смяна на режима“, е заявил един от тези хора. "Посланието към онези, които се увличат, е, че никой не печели от гражданската война в Русия“, е подчертал дипломат от ЕС, информиран за дискусиите между министрите. "Ние анализираме това внимателно“, е заявил германският външен министър Аналена Бербок пред репортери преди тази среща. "Съществуват и рискове, които все още не можем да оценим в момента."
Докато съюзниците са съгласни, че искат Украйна да спечели войната, няма ясна позиция за това как би изглеждала тази победа и как би могла да засегне Русия, въпреки че е широко прието, че катастрофалното поражение на руската армия би разрушило режима на Путин. "Можете да имате някой по-радикален от Путин в Москва; някои биха могли да направят извода, че това може да е доста тревожно“, е подчертал високопоставен служител на ЕС. "Какво да правим, ако имаме Пригожин начело в Москва, дали това е възможен сценарий или не?“ Риши Сунак, министър-председателят на Обединеното кралство, е заявил че е "твърде рано да се прогнозират“ последиците от бунта, но Обединеното кралство е подготвено "за набор от сценарии“. Американски служители са провели поредица от срещи, анализирайки събитията и възможните резултати. Президентът Джо Байдън е заявил, че е "твърде рано да се стигне до окончателно заключение“. "Без значение какво следва, ще продължа да се уверявам, че нашите съюзници и партньори са тясно свързани“, е добавил той. Американски служителизаявяват, че не са забелязали промяна в ядрената позиция на Русия.
В Конгреса на САЩ някои привърженици на изпращането на по-ефективни оръжейни системи в Украйна, като артилерия с голям обсег ATACMS, са подчертали, че смятат, че бунтът на "Вагнер" може да попречи на усилията да се убеди администрацията на Байдън, която е предпазлива към дестабилизиране на Русия. Крис Мърфи, сенатор демократ в комисията по външни отношения на Сената, е заявил пред FT, че няма интерес "от гражданска война в Русия“. Той е добавил: "Вие не искате политически или военен хаос в страна, която има огромен ядрен арсенал.“ Американски официални лица са изпратили дипломатически съобщения до Русия, като са изяснили, че не са замесени в събитията и ги смятат за вътрешен руски въпрос. Те призоваха Русия да не използва ядрени оръжия или да ескалира напрежението, са съобщили настоящи и бивши американски служители.