След като повече от 1 000 дни е във война с Русия, Украйна е въвлечена и в друга борба, която продължава на повече от 1 000 километра на запад, а именно за поста на следващия канцлер на Германия, пише Financial Times.

"Настоящият канцлер и социалдемократ Олаф Шолц и неговия съперник Фридрих Мерц, лидер на опозиционните християндемократи (ХДС) поставиха войната в центъра на кампаниите си преди предсрочните избори през февруари“, посочва изданието.

През уикенда Шолц обвини лидера на християндемократите, че "играе на руска рулетка с германската сигурност“, като поставя ултиматуми на Москва, а Мерц заяви, че мобилизирането на страха от война е "ДНК-то на социалдемократите“.

"Колкото повече руският президент Владимир Путин подтиква към война, толкова повече ние трябва да запазим хладнокръвие“, изтъкна канцлера по време на партийна конференция на Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ) в Берлин.

В същото време, лидерът на ХДС и неговата партия представят Шолц като слаб лидер, чиято подкрепа за Украйна "само продължи страданията на съюзника на Германия и облагодетелства Русия“.

Кандидатът на консерваторите за канцлер също така отбеляза през октомври, че Берлин трябва да въоръжи Украйна с крилати ракети с далечен обсег Taurus, ако Москва не спре да атакува гражданската инфраструктура на държавата.

"Въпросът за Taurus се превърна в ясна разделителна линия между канцлерът и неговите съперници. Киев неведнъж е призовавал германското правителство да му изпрати произведените в Германия оръжия, които са по-мощни от американските и британските ракети, които той сега използва, за да поразява руски цели. ХДС и Зелените подкрепят Украйна по този въпрос“, припомня FT.

Освен това лидерът на ХДС смята, че една от слабостите на Шолц е, че той пренебрегва съюзниците на Германия. По-специално, тази седмица той обвини канцлера, че се е "изолирал“, когато се е обадил на Путин за първи път от близо две години. Според Мерц след този телефонен разговор руският президент е засилил обстрела срещу украинската гражданска инфраструктура.

"Тези едностранни стъпки, които Шолц предприе, доведоха до влошаване на стратегическата ситуация в Украйна“, отбелязва той.

"В подкрепата си за Украйна ние не действаме достатъчно стратегически, решително и координирано“, добави политикът.

Този подход на Шолц по отношение на ракетите Taurus обаче се подкрепя от избирателите. По-специално, проучване на RTL/ntv показа, че 63% от германците са против предоставянето на Украйна на такива оръжия.

"В Германия има много скептицизъм по отношение на предоставянето на Украйна на оръжия с голям обсег, особено сред избирателите на СДПГ“, коментира Юлия Ройшенбах, политолог в Свободния университет в Берлин.

"Едно от малкото неща, които Олаф Шолц може да предложи на гласоподавателите е репутацията му на благоразумен канцлер, който е осигурил съществуването на Украйна и в същото време не се оказваме в Трета световна война“, допълва Карло Масала, политолог в Университета на Бундесвера в Мюнхен.

Радослав Велков