Европейските прокурори разследват как московският офис на френската ИТ група Atos е закупил софтуер за свръхсекретния проект EES през 2021 г. Тази система трябва да събира и съхранява биометричните данни на всички посетители на ЕС, които не са граждани на ЕС, пише Financial Times.

Според документите, с които се е запознало изданието, френската ИТ група Atos, с помощта на служители в Русия, е закупила през 2021 г. софтуер за свръхсекретния проект EES, който има за цел да събира и съхранява биометрични данни за всички посетители на ЕС, които не са от ЕС.

Разкритието, че в проекта са участвали руски служители, повдигна сериозни въпроси относно сигурността на амбициозното преустройство на граничната инфраструктура на ЕС. Стартирането на EES в момента е несигурно, след като ЕС отмени няколко планирани дати поради технически проблеми.

Документите показват, че московският клон на Atos е работил с лиценз, който е давал достъп на руската служба за сигурност ФСБ до работата му в страната.

Четирима души, запознати с въпроса, са заявили, че служителите на московския офис са участвали пряко в закупуването на софтуер за граничната система EES.

Прокуратурата на ЕС (EPPO) разследва участието на руското подразделение на Atos в граничен проект, според два източника. EPPO не коментира случаи и не потвърждава публично разследвания, които провежда. До момента не са повдигнати обвинения.

Така наречената система на ЕС за влизане и излизане от блока ще събира данни за движението на всеки чуждестранен пътник, който влиза или напуска блока, като ще записва биометрични и лични данни, както и визовия му статут.

ОЛАФ, органът за наблюдение на ЕС за борба с измамите, разследва миналата година твърденията за участие на Atos Russia, за които преди това не бе съобщено. Според едно лице, пряко запознато с разследването, то е установило, че мерките, предприети от EU-Lisa, агенцията, изпълняваща ЕЕАS за справяне с "проблемите на сигурността", са били недостатъчни.

Системата ЕЕS трябваше да стартира в Европейския съюз на 10 ноември, но беше отложена поради възражения от страна на редица държави членки.

По-рано Европейската комисия също така заяви, че до пролетта на 2025 г. ЕС планира да въведе и системата ETIAS, която ще изисква от пътуващите от безвизови държави да плащат такса от 7 евро на всеки три години, за да разрешат пътуването си.