Редица руски граждани, които са в списъците със санкции на ЕС и САЩ поради пълномащабното руско нахлуване в Украйна, са получили малтийски паспорти по схемата "златна виза“, съобщава Financial Times, позовавайки се на изтекли официални данни.

Сред възползвайте от малтийските визи са руският бизнесмен Алберт Авдолян, който попадна под санкциите на ЕС заради войната на Москва в Украйна.

Малтийският паспорт помага на Авдолян и други руснаци с такъв документ частично да заобиколят забраната за влизане в ЕС.

Сред получилите малтийски паспорти са и три лица, които по-късно попаднаха под санкции на САЩ заради войната в Украйна, и още три лица, попаднали под украински санкции.

Сред тези лица е Евгения Володимировна Бернова, която беше обвинена от САЩ в "измамно придобиване на оборудване с двойна употреба“, което може да бъде използвано за военни цели.

Бернова заяви, че е "получила малтийско гражданство след щателен и многопластов процес на проверка“ и че има "истински връзки с Малта“, включително бизнес, който според нея е "истинска инвестиция в Малта и няма нищо незаконно или скрито“.

Бернова заяви, че включването ѝ в списъка със санкции е "грешка от страна на американските власти“.

Притежателите на паспорти са част от по-голяма група от 16 души, които успешно са платили за малтийско гражданство, въпреки че по-късно са били поставени в списъци със санкции или са били осъдени за престъпления.

Изданието съобщава, че един от малтийските паспорти по-късно е бил по-късно отнет.

Според изтекла информация, руският милионер Павел Мелников също е получил малтийски паспорт през 2015 г. и паспорт на Сейнт Китс и Невис през 2012 г.

През 2018 г. финландските власти претърсиха имота му във финландския архипелаг Турку. През февруари той беше осъден във Финландия за данъчни и счетоводни измами. Малтийското му гражданство оттогава е отнето.

Мелников обжалва присъдата и заяви, че ще обжалва и анулирането на малтийския си паспорт.

Изданието напомня, че Малта е последната страна от ЕС, която все още предлага възможност, да се купи гражданство в нея. В тази връзка Европейската комисия заведе дело пред Съда на ЕС за прекратяване на тази схема.

Комисията твърди, че тази схема "подкопава същността и целостта на гражданството на ЕС“. Очаква се съдът да се произнесе във вторник.

Малта изисква кандидатите за гражданство да направят еднократна инвестиция от поне 600 000 евро, да закупят или наемат недвижими имоти, да дарят 10 000 евро за благотворителност и да пребивават в страната в продължение на три години. Изискването за пребиваване може да бъде намалено до една година за лица, които инвестират 750 000 евро.