Брюксел проучва начини да отпусне повече от 100 милиарда евро финансиране от Европейския съюз за Полша, дори ако президентът на страната Анджей Дуда наложи вето на съдебната реформа на премиера Доналд Туск, съобщава британският вестник The Financial Times.

Европейската комисия замрази финансирането в дългогодишен спор с предишното правителство, ръководено от партията "Право и справедливост“ (ПиС), припомнят от редакцията.

За да получи достъп до средствата, правителството трябва да изпълни редица условия или "супер етапи“, свързани с независимостта на съдебната система. Трудността за Туск е, че президентът Анджей Дуда, кандидатът на ПиС, който ще остане на поста до 2025 година, вече блокира други реформи, предложени от новото правителство, и ескалира конституционен спор с премиера.

Туск обаче обеща да ускори съдебната реформа за постигане на основните цели на ЕС и изрази надежда, че Дуда да ги подпише като закон.

"Стремим се да изпълним етапите в рамките на институционалната рамка, която имаме, а именно правителство, изцяло ангажирано с върховенството на закона, и президент, който – от време на време – не го зачита. И Европейската комисия разбира тази реалност много добре“, коментира говорител на правителството във Варшава.

Представители на ЕС изразиха увереност, че Дуда няма да саботира закона, който отключва дългоочакваното финансиране за Полша.

"Това е работа на президента, негов прерогатив е да решава“, заяви вицепредседателят на Комисията Вера Йоурова, добавяйки, че има чувството, че Дуда е готов да разгледа предложенията.

Но ако Дуда продължи блокадата, Брюксел и Варшава разработват алтернативен начин за размразяване на средствата, според хора, запознати с дискусиите.

Комисарят по правосъдието Дидие Рейндерс ще се срещне с министъра на правосъдието Адам Боднар във Варшава днес, за да обсъдят как да се гарантира, че Полша може да изпълни всички необходими условия за достъп до средствата.

"Европейската комисия, заедно с полското правителство, ще се стреми да гарантира, че могат да бъдат намерени еднакво ефективни решения на оставащите проблеми“, подчерта говорител на ЕК.

Единият вариант включва частично или пълно отключване на 76,5 милиарда евро от редовните фондове на ЕС, които бяха задържани в края на 2022 година поради проблеми с независимостта на съдебната система, но не са официално свързани със "супер етапи“.

Що се отнася до фондовете на ЕС за възстановяване от пандемията от коронавирус на обща стойност 35,4 милиарда евро под формата на заеми и безвъзмездни средства, Полша ще трябва да получи достъп до тях до 2026 година. Брюксел и Варшава работят върху "комбинация от законодателни и незаконодателни средства“, за да се случи това. Това заявиха представители на ЕС и Полша.

Полша вече е поискала седем милиарда евро средства за възстановяване и очаква те да бъдат изплатени тази пролет. Варшава се надява да получи общо 23 милиарда евро.

Въпросът е политически чувствителен за председателя на комисията Урсула фон дер Лайен, която трябва да гарантира, че едно ново проевропейско правителство в Полша няма да бъде третирано благосклонно.