Служители на ЕС анализират стотици изпълнителни заповеди, включително тези за санкции срещу Русия, наложени от президента на САЩ Джо Байдън. В Брюксел нараства опасението, че Доналд Тръмп ще ги отмени, пише Financial Times.

Брюксел се опасява, че Тръмп може да се опита да отмени решенията на своя предшественик само защото те са били взети от Байдън, "без да се замисли много за последиците от подобни стъпки за европейските съюзници".

Според трима души, запознати с инициативата, висши служители на Европейската комисия са наредили да се направи преглед на указите на Байдън, които обхващат широк кръг от въпроси - от санкциите срещу Русия до търговията и киберсигурността, за да се види кои отменяния биха могли да имат най-голямо въздействие върху блока или да подкопаят собствените му мерки.

"Опасенията са, че Тръмп ще отмени решенията само защото са били взети от Байдън. Трябва да знаем как това може да ни се отрази“, заявява един от източниците.

Бързането преди встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари подчертава несигурността на ЕС относно това какво може да направи новоизбраният президент, когато се върне в Белия дом, след като заплаши близки съюзници на САЩ.

През последните дни Тръмп отказа да изключи използването на военна сила или налагането на мита на Дания, за да я принуди да продаде Гренландия. Той също така предложи Канада да стане част от Съединените щати, както и Панамския канал.

Според правителствени служители най-голямото безпокойство на ЕС е, че Тръмп ще отмени многобройните укази на Байдън, с които са наложени санкции на Русия заради войната в Украйна през 2022 г. Представителите на блока се надяват, че Тръмп ще запази тези санкции, за да ги използва като потенциален лост при евентуални преговори за прекратяване на огъня с Москва.

Говорител на преходния екип на Тръмп заяви, че новоизбраният президент е получил "силен мандат да изпълни предизборните си обещания и да наруши статуквото във Вашингтон“.

Миналото лято Европейската комисия създаде вътрешна група от високопоставени служители, която да разработи стратегия за потенциалните последици от второто президентство на Тръмп и как да ги овладее или да им отговори. Фокусът бе поставен върху въпроси като потенциални търговски конфликти, намаляване на подкрепата на САЩ за Украйна и възможна промяна в ангажимента на Вашингтон към европейската отбрана и сигурност.

Изпълнителните заповеди се издават само от президентите и могат да бъдат отменени по всяко време. Обикновено новият президент преразглежда съществуващите укази скоро след встъпването си в длъжност. През 2017 г. Тръмп отмени сближаването с Куба, инициирано от тогавашния му предшественик Барак Обама, и се оттегли от Парижкото споразумение за климата. Година по-късно той преустанови участието на САЩ в ядреното споразумение с Иран, сключено с посредничеството на администрацията на Обама.