Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп изпълни заплахата си да наложи нови мита срещу Европейския съюз, ЕС може да удари Силициевата долина с ответни мерки чрез механизъм, който някои в Брюксел наричат "базука“, пише Financial Times, като се позовава на свои източници.

Европейската комисия се опитва да използва така наречения си "инструмент за борба с принудата“ (ACI) в потенциален спор с Вашингтон, твърдят двама източници, запознати с плановете.

Инструментът е разработен по време на първия мандат на Тръмп и впоследствие е използван като възпираща мярка срещу Китай. Той позволява на изпълнителната власт на ЕС да налага ограничения върху търговията с услуги, ако установи, че дадена държава използва мита върху стоки, за да наложи промяна в политиката си.

Използването на ASI ще позволи на ЕС да се насочи към големите технологични предприятия в САЩ (Big Tech).

Един от служителите заявява, че "всички варианти са на масата“, и посочва ASI като най-строгия отговор, който може да бъде предприет, без да се нарушава международното право.

Заплахата на Тръмп да използва мита, за да принуди Дания да предаде Гренландия, и да окаже натиск върху ЕС да се откаже от принудителните мерки срещу американските технологични компании попада в обхвата на условията на инструмента, посочва служителите.

Механизмът ACI, който някои служители на ЕС нарекоха "базука“, когато влезе в сила през 2023 г., позволява на ЕС да избере варианти за реакция от широк набор от мерки, като например премахване на защитата на правата върху интелектуалната собственост или комерсиализирането им.

Той също така позволява на ЕС да блокира преките чуждестранни инвестиции или да ограничи достъпа до пазара на банкови, застрахователни и други финансови дружества.

Друг служител обаче отбелязва, че ЕС се справя добре с митата за стоки и все още може да се поколебае да разшири спора в нови области, включително услуги и права върху интелектуална собственост.

Миналата седмица Тръмп заяви, че "абсолютно“ ще наложи мита срещу ЕС, като се позова на действията на Брюксел срещу американски технологични компании и големия търговски дефицит в търговията със стоки.

Той не предостави подробности за това кога ще бъдат предприети мерките и дали блокът може да се съгласи на отсрочка, както направиха Канада и Мексико. Министрите на търговията на ЕС се срещнаха във Варшава във вторник, за да обсъдят заплахите му.

Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас по-рано подчерта, че евентуална "търговска война“ между САЩ и Европа би била в ущърб и на двете страни.