Министрите на отбраната на балтийските държави предупредиха, че прекратяването на огъня в Украйна ще увеличи рязко заплахата за сигурността в региона, тъй като Русия ще продължи да изпълнява планове за превъоръжаване и прехвърляне на войски към североизточния фланг на НАТО, предупреждава Financial Times.

Според изданието Естония, Латвия и Литва са загрижени, че Москва няма да спре до Украйна и подчертават, че Кремъл вече е очертал планове за увеличаване на военното производство и разполагане на допълнителни войски по техните граници.

"Всички разбираме, че когато войната в Украйна бъде спряна, Русия много бързо ще преразпредели силите си. Това означава, че нивото на заплаха също ще се увеличи много бързо“, заяви естонският министър на отбраната Хано Певкур в интервю за Financial Times.

Министърът на отбраната на Литва Довиле Шакалене направи подобни забележки по време на скорошното си посещение в Обединеното кралство: 

"Нека не си правим никакви илюзии. Нека не се заблуждаваме, че Русия ще бъде свършена след Украйна. Русия ще използва времето след прекратяването на огъня, за да ускори изграждането на своя военен потенциал. Те вече имат огромна, бойно обучена армия, която ще стане още по-голяма.“

Певкур вярва, че от 600 000 руски войници, които се оценяват в момента в Украйна, 300 000 ще бъдат предислоцирани в други райони.

"Тези хора няма да се върнат в различни части на Русия, за да жънат царевица или да правят нещо друго, защото заплатата, която получават в армията, е пет до десет пъти по-висока от тази, която биха могли да получат в родния си град“, отбеляза той.

Балтийските държави са особено обезпокоени от широкомащабните военни учения "Запад“, които ще се проведат близо до техните граници в Русия и Беларус тази есен. Тези учения симулират конфликт със страни от НАТО и включват десетки хиляди войници, танкове, самолети и артилерия.

Страните от източния фланг на НАТО, включително Полша и Румъния, заявиха, че не могат да се ангажират да разполагат войски в Украйна в ущърб на собствената си сигурност. Те също така предупредиха да не се прехвърлят войски на НАТО от техните страни за формиране на мироопазващи сили в Украйна.

"Не можем да застрашим сигурността на източния фланг на НАТО. Не можем да попаднем в капана на силите ни да са окопани по някакъв начин в Украйна. Тогава ще имаме рискове на нашата граница“, каза Певкур.

НАТО очаква руска атака

По-рано президентът на Литва Гинатас Науседа заяви, че страната му се готви за евентуална руска атака срещу страни от НАТО до 2030 г. Германското разузнаване също отбеляза, че Русия може да е готова за голяма война с НАТО до края на десетилетието.

В същото време шефът на Бюрото за национална сигурност на Полша генерал Дариуш Луковски заяви, че в случай на война с Русия Полша ще може да издържи само една-две седмици, а след това ще й свършат боеприпасите.