FP: Въпреки че Русия може да постигне военна победа, Путин няма да постигне стратегическите си цели в Украйна
©
"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.
От самото начало пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. имаше две цели.
Първата беше да се анексира възможно най-голяма част от украинската територия: в идеалния случай всички Черниговска, Сумска, Харковска, Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област. Това щеше да бъде - и почти беше - допълнено с превземането на столицата Киев и замяната на украинското правителство с такова, което да бъде подчинено на Русия. Втората, по-голяма цел на инвазията беше да използва тези придобивки, за да включи Украйна в сферата на влияние на Русия и да промени европейския баланс на силите.
Въпреки напредъка на руската армия през 2024 г. не съществува сценарий, в който руският президент Владимир Путин да постигне нито една от двете цели. Въпреки че Русия вероятно ще откъсне поне една пета от украинската територия и може би ще я задържи завинаги, това, което остане от Украйна, няма да бъде обвързано с Русия. По този начин инвазията на Путин вероятно ще доведе до военен успех - такъв, който е далеч от обявените от него териториални цели, но не и до стратегически.
Решимостта на Путин да подчини Украйна и да прекрати траекторията ѝ на Запад се дължи на широко разпространеното сред руските националисти убеждение, че отделянето на Украйна от Русия е неестествено. По думите на Путин никоя страна няма по-голямо значение за Русия, защото двете страни са обединени от обща култура повече от хиляда години. Той и други руски националисти все още изпитват трудности да приемат независимостта на Украйна от 1991 г.
Както се изрази бившият руски вицепремиер Владислав Сурков през 2020 г: "Украйна не съществува. Има украинизъм. ... Но няма нация.“
Въпреки че със сигурност е възможно Путин да успее да договори Москва да задържи огромни количества украинска територия, той не може да наложи или да изтъргува пътя си към Украйна, която е културно или политически обединена с Русия. След години на руски реваншизъм украинската идентичност сега се определя от решимостта да има колкото се може по-малко общо с Русия.
Въпреки че руският език все още е широко разпространен в централна, южна и източна Украйна, украинският език се е превърнал в централен за националната идентичност. Тази тенденция, особено силно изразена сред по-младите украинци, ще се ускорява, за тези, които тепърва ще се раждат, тя ще се превърне в нещо толкова естествено, че няма да се забележи.
По подобен начин, въпреки че православното християнство обединява украинци и руснаци от повече от хиляда години, миналата година украински закон задължи енориите да прекъснат връзките си с Московската патриаршия, която се превърна в пълнокръвен поддръжник на войната на Путин.
Днес, когато украинците се замислят за своята сигурност, те вече не я смятат за обвързана с тази на Русия. Всяко споразумение, с което се слага край на войната, ще включва разпоредба, забраняваща влизането на Украйна в НАТО, по настояване на Русия, въпреки това съществените връзки на Украйна с Европа в областта на сигурността ще продължат да се увеличават. Европейските държави вече доставят оръжия на Украйна, обучават войските ѝ и инвестират в отбранителната ѝ промишленост. Тяхната роля ще продължи да се разширява, а Украйна - която сега разполага с най-опитната и изпитана в битки армия в Европа - ще бъде военно свързана с европейските държави в дългосрочен план, дори и без официален съюз.
Взети заедно, тези събития показват, че независимо от изхода на войната, Путин няма да успее да постигне основната си цел - да задържи Украйна в сферата на влияние на Русия. Конфликтът няма да остави Русия в по-добро положение и в други отношения.
Общоприетото тълкуване на пълномащабната инвазия на Русия е, че тя е предизвикана от перспективата за присъединяване на Украйна към НАТО. От самото начало изглеждаше очевидно, че всеки руски лидер би разглеждал подобно разширяване като заплаха, точно както всеки американски лидер би бил разтревожен, да речем, от възхода на воден от Китай съюз в Западното полукълбо.
Въпреки това членството на Украйна в НАТО не е по-вероятно през 2022 г., отколкото през 2008 г., когато президентът на САЩ Джордж Буш подтикна разединения алианс да изрази подкрепата си за идеята за приемане на Украйна по време на срещата на върха на алианса в Букурещ - макар и на неопределена дата. Но тези разногласия се запазиха и до 2022 г. Киев чакаше вече 14 години, без да се вижда присъединяване.
Иронията е, че войната на Путин доведе до разширяване на НАТО и увеличаване на разходите за отбрана в Европа. Финландия и Швеция, които не проявиха интерес към присъединяване към алианса преди 2022 г., се присъединиха скоро след като Русия нахлу в Украйна. Дори Швейцария, с нейните свещени традиции на неутралитет, предприе стъпки за увеличаване на военните разходи - с до 19% до 2028 г. - и за засилване на връзките си в областта на отбраната с Европа. Швейцарците все още твърдо подкрепят запазването на неутралитет, но е показателно (а за някои и стряскащо), че в доклада за 2024 г. на комисията, създадена от швейцарското министерство на отбраната, се включва идеята за преосмисляне на тази позиция.
Въпреки че европейската отбрана има да извърви дълъг път, преди да стане наистина автономна, войната на Русия в Украйна - заедно с изборната победа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп през ноември - беше сигнал за събуждане. Европейците вече сериозно се замислят за увеличаване на разходите за отбрана и за стимулиране на отбранителната си промишленост. Те все още ще се сблъскват с проблеми, свързани с колективните действия, безстопанствеността и отстъплението, но войната на Путин фокусира европейското внимание върху осигуряването на сигурността на континента в безпрецедентна степен.
Европейският съюз може и да не разполага с воля и единство за бързо постигане на военна самодостатъчност, но разполага с по-големи военнорелевантни ресурси от Русия - като население, надвишаващо три пъти броя на населението, приблизително девет пъти по-голям БВП, несравнимо по-напреднали технологични възможности и отбранителна промишленост от световна класа - които сега се мобилизират както никога досега.
Генерал Кристофър Каволи, командващ Европейското командване на въоръжените сили на САЩ, заяви наскоро, че следвоенната руска армия ще бъде дори "по-силна, отколкото е днес“. Трудно е да се съпостави оценката му с фактите. Руската армия е претърпяла около 700 000 загуби, в т.ч. по приблизителни оценки между 79 000 и 120 000 смъртни случая.
Към това се прибавят и икономическите разходи за войната, които Пентагонът оцени през февруари миналата година на 211 млрд. долара. (Към настоящия момент сумата, разбира се, е още по-голяма.) За да представим тази цифра в перспектива, целият бюджет за отбрана на Русия за 2025 г. ще възлиза на по-малко от 140 млрд. долара. Освен това военните разходи ще се увеличат с 25% за следващата година и ще погълнат почти една трета от държавния бюджет.
Загубите на Русия във военно оборудване също са зашеметяващи. Ще са необходими много години, за да се заменят хилядите танкове, артилерия, бронетранспортьори и бойни машини на пехотата, които Украйна унищожи.
Забележително е, че Русия е понесла такива загуби във война срещу далеч по-слаб противник, който въпреки това продължава да се бие с наближаването на тригодишния край на войната, противно на прогнозите на военните експерти. Припомняме, че в дните преди пълномащабното нахлуване генерал Марк Мили, тогава председател на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ, беше сред тези, които смятаха, че Киев ще падне за няколко дни, докато много други преценяваха, че това няма да отнеме много повече време.
Войната на Путин изложи на показ празнотата на претенциите на Русия да бъде военна свръхсила, като изключим нейния ядрен арсенал. Някои командири бяха уволнени след оплаквания от руски блогъри, подкрепящи войната, за недостатъчно доброто им ръководство или за подаване на фалшиви доклади за успехите на техните части. Руската армия е принудена да разчита на затворници, частни милиции и наемници от места като Куба, Непал, Казахстан, Киргизстан и Узбекистан, а сега и на около 50 000 севернокорейски войници.
Следователно изненадата не е, че Украйна се бори на бойното поле, а че руската армия се представя толкова зле.
Нахлуването в Украйна допринесе пряко и за поне една значителна икономическа загуба. През 2021 г., една година преди войната, Европа е била дестинация за почти три четвърти от руския износ на природен газ. Пазарният дял на Русия във вноса на газ в ЕС беше 45%, което осигуряваше на Москва десетки милиарди долари годишно. Сега, след неотдавнашното прекратяване от страна на Украйна на руските газови потоци към Европа по тръбопровод, който преминава през Украйна, делът на Русия във вноса е намалял до около 8 процента. Тази загуба вероятно ще бъде постоянна.
Загуби може да се усетят и на геополитическия фронт. Макар че от началото на войната много се говори за ускореното стратегическо сближаване между Русия и Китай, крайният резултат е, че то може да превърне Москва в подопечна на Пекин. Колкото по-дълго се проточи конфликтът в Украйна, толкова по-малко Русия ще може да предложи на Китай - независимо дали става въпрос за петрол, газ или оръжия. Тъй като Китай инвестира сериозно в зелена енергия, търсенето на петрол в страната се увеличава с по-бавни темпове. Това не вещае нищо добро за Русия, като се има предвид, че петролът, газът и свързаните с тях продукти съставляват почти три четвърти от износа ѝ за Китай. Не се отразява добре и скорошното забавяне на икономическия растеж в Китай, което може да намали търсенето на руски газ.
Въпреки че търговията между Китай и Русия достигна рекордните 240 млрд. долара през 2023 г., тя възлиза на по-малко от половината от търговията между Китай и Съединените щати през същата година, както и на една трета от търговията на Китай с Япония и Европа през същата година. Освен това, докато през последните две десетилетия на Русия се падаха около 75% от вноса на оръжия в Китай, бързата модернизация на китайската отбранителна промишленост намали зависимостта на Пекин от чуждестранни доставчици - особено от Москва.
Като се има предвид нарастващата икономическа и военна мощ на Китай, няма съмнение коя страна ще има предимство в подреждането Пекин-Москва. Русия не е в добра позиция: все по-зависима от Китай и отчуждена от Запада. Сближаването с Европа и САЩ би увеличило преговорната сила на Русия срещу Китай, но е малко вероятно накъсаните отношения на Москва със Запада да бъдат поправени дори след края на войната в Украйна.
Въпреки че завръщането на Тръмп в Белия дом обикновено се разглежда като нетна печалба за Русия, ако отношенията между САЩ и Китай се влошат още повече, Москва ще установи, че подкрепата за Пекин, докато се опитва да поправи отношенията с Вашингтон, е несъществуващ избор.
Въз основа на реалностите на бойното поле е трудно да се види, че войната на Русия в Украйна ще приключи при условия, които са благоприятни за Киев. Украйна ще трябва да пожертва територия и да се откаже от заветната си цел да се присъедини към НАТО или поне да я отложи за неопределено време.
И все пак, въпреки че Русия може да постигне военна победа над Украйна по силата на територията, която вероятно ще получи, войната на Путин няма да успее да осигури преобладаващо влияние в Украйна и по-силна дългосрочна позиция в Европа, което ще остави Русия в по-лошо положение в дългосрочен план както във вътрешен, така и във външен план.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Русия съобщи, че е свалила 12 ракети ATACMS и Storm Shadow
18:03 / 14.01.2025
УП: По заповед на Сирски се извършва масово прехвърляне на военни...
17:47 / 14.01.2025
ГЩ на ВСУ: Извършена е мащабна атака срещу руски военни съоръжени...
16:59 / 14.01.2025
Словашката опозиция подготвя вот на недоверие към Фицо
16:00 / 14.01.2025
България попадна в списък на страните, обект на руски саботажи и ...
15:41 / 14.01.2025
Актуални теми
Анкета
Не (17662) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (16111) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (9687) | 22% | |