Европейската прокуратура в София повдигна обвинителни актове срещу пет лица, заподозрени в измама на бюджета на ЕС за над 6 милиона евро в мащабна схема, включваща строителни машини.

Твърди се, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала изричната цел да присвои средства от ЕС. За тази цел те създадоха осем различни компании, които управляваха пряко или непряко чрез трети страни. След това тези компании ще кандидатстват за финансиране по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014-2020 г. за подобряване на енергийната ефективност на малките и средни предприятия (МСП), която сама по себе си е съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).

Тези компании закупиха 38 отделни части строително оборудване, включително самосвали, багери, челни товарачи, булдозер, камиони, сита и влекачи, на обща стойност 6 046 553 евро. Машините обаче никога не бяха пуснати в експлоатация в съответствие със споразумението за финансиране и вместо това бяха частично продадени.

През 2022 г.  Европейската прокуратура извърши претърсвания и изземвания на 25 места в София, Перник и Монтана, включително в централите на фирмите, както и свързани имоти. Наред с процесната строителна техника от ГДБОП-МВР-София са иззети документи, компютри и мобилно устройство.

В допълнение към горното е започнато отделно разследване за пране на пари срещу един от обвиняемите за предполагаем превод на 3 милиона евро в австрийска банка.

Разследването е започнало въз основа на първоначален доклад на  Европейската служба за борба с измамите (OLAF).

Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите могат да получат от една до шест години лишаване от свобода за злоупотреба с еврофондове и от три до десет години за участие в организирана престъпна група.

Всички лица се считат за невинни до доказване на противното пред компетентните български съдилища.