Европол и ЕП със спецакция в четири държави: Разбита е престъпна група, източвала фонда на ЕС за справяне с COVID-19

©
По искане на прокурорите на ЕС 150 служители от звената за борба с измамите и финансовата полиция са задържали осем души, а други 14 са поставени под домашен арест след трансгранично разследване на предполагаема престъпна организация, заподозряна в измама на стойност 600 млн. евро (1,18 млрд. лева) от Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост (МВУ) за Италия.
Полицията също така е извършила обиски в жилища и предприятия, като е иззела и замразила активи, включително апартаменти и вили, криптовалута, часовници Rolex, злато и бижута, както и Lamborghini, Porsche и Audi Q8.
Италия е най-големият бенефициент на фонда на ЕС за икономическо възстановяване след кризата, като разполага със 191,5 млрд. евро (379 млрд. лева) под формата на безвъзмездни средства и заеми, които трябва да управлява и изразходва.
Правителството на Джорджа Мелони е подложено на натиск да спази сроковете за изразходване на средствата от фонда и за приключване на проектите.
Полицията заявява, че предполагаемата измама е извършена от престъпно сдружение, включващо специалисти с опит в кандидатстването за публично финансиране, които са помогнали за осигуряването на парични средства за проекти на стойност десетки милиони евро, предназначени за подобряване на конкурентоспособността и цифровизацията на италианските дружества.
Финансовата полиция е реконструирала подозрителните транзакции и е установила "изпирането на огромни незаконни печалби, осъществено чрез сложна мрежа от фиктивни дружества, умело създадени в Италия, Австрия, Словакия и Румъния.
Групата е използвала "усъвършенстван апарат за пране на пари ... с помощта на модерни технологии като облачни сървъри, разположени в държави, които не сътрудничат, криптоактиви и изкуствен интелект за изготвяне на фалшиви документи".
През последното десетилетие престъпните синдикати стават все по-умели в източването на средства, разпределяни от ЕС за развитие и възстановяване. Престъпните организации са се отказали от традиционните източници на доходи като рекет и грабежи в полза на прибирането на субсидиите от ЕС, които осигуряват по-доходоносен и надежден източник на приходи.
Операциите в четвъртък се провеждат в цяла Европа с участието на полицейските сили в Словакия, Румъния и Австрия, както и на Европейската прокуратура (ЕП).
Броят на разследванията на измами, свързани с фонда за възстановяване на средства на ЕС, рязко се е увеличил през 2023 г., пише в годишния доклад на ЕП, която отговаря за разследването и наказателното преследване на престъпления срещу финансовите интереси на блока.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Крайнодесният кандидат Джордже Симион води на първия тур на избор...
21:26 / 04.05.2025
Зеленски: Тази година Украйна може да получи още 1,8 млн. снаряда...
19:44 / 04.05.2025
Най-малко 40 палестинци са убити, а 125 са ранени през последното...
18:57 / 04.05.2025
Испанският министър: Ще са необходими още няколко дни, за да се о...
18:09 / 04.05.2025
NYT: Украйна може да получи още две системи за ПВО Patriot, еднат...
17:46 / 04.05.2025
България ще подава вода от река Арда за напояване на гръцките зем...
17:37 / 04.05.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21431) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19713) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12174) | 23% | ![]() |