Европейскте лидери обвиниха Виктор Орбан в шантаж с помощта за Украйна
©
Почти две години след нахлуването на Русия в Украйна, войната се забави и икономиката на Украйна отчаяно се нуждае от подкрепа. Но политическите борби в ЕС и Съединените щати лишават Киев от дългосрочен източник на финансиране. Повече от 100 милиарда долара са задържани.
Нарасна загрижеността, че обществената подкрепа за продължаване на наливането на пари в Украйна започна да намалява, въпреки че една руска победа може да застраши сигурността в цяла Европа.
"Няма проблем с така наречения проблем с умората на Украйна. Сега имаме умора от Орбан в Брюксел“, заяви полският премиер Доналд Туск пред репортери на среща на върха на ЕС. "Не мога да разбера. Не мога да приема тази много странна и много егоистична игра на Виктор Орбан“.
През декември другите 26 лидери се споразумяха за пакет от помощи на стойност 50 милиарда евро до 2027 г. Те също така се съгласиха да направят Украйна кандидат за членство в ЕС, което Орбан неохотно прие.
Но финансовият пакет е част от прегледа на продължаващия седемгодишен бюджет на ЕС, който трябва да бъде одобрен единодушно.
Орбан, лидерът на ЕС с най-тесни връзки с Русия, е ядосан на решението на Европейската комисия да замрази достъпа на неговото правителство до някои от фондовете на блока. Изпълнителната власт направи това поради опасения относно възможни заплахи за бюджета на ЕС, породени от отстъплението на демокрацията в Унгария.
В отговор Унгария наложи вето на изявления в ЕС по редица въпроси. Орбан също изнесе проблема към НАТО, като блокира срещи на високо ниво с Украйна доскоро. Будапеща също задържа кандидатурата на Швеция за членство във военната организация.
"Не искам да използвам думата изнудване, но не знам друга по-добра дума“ може да пасне, заяви естонският министър-председател Кая Калас пред репортери при пристигането си в централата на ЕС.
"Унгария се нуждае от Европа“, каза тя, подчертавайки собствените икономически проблеми на страната и високите лихвени проценти. "Той също трябва да разгледа какво означава това за Унгария, тъй като е в Европа“.
Туск настоя, че не може да има "място за компромис с нашите принципи, като върховенството на закона. И със сигурност няма място за компромис по украинския въпрос. Наскоро избраният полски лидер добави: "Ако неговата позиция ще доминира в Европа, тогава Украйна със сигурност ще загуби“.
Орбан не говори с репортери, когато влезе на срещата.
Истинският въпрос е дали 26-те лидери, подкрепящи пакета от помощи, трябва да продължат без Унгария. Те биха могли да създадат специален фонд отделно от бюджета на ЕС, но това би било по-скъпо и отнема много време, тъй като може да се наложи националните парламенти да одобрят подобно действие.
Ирландският премиер Лео Варадкар каза, че е важно лидерите да се опитат да сключат сделка, подкрепена от всичките 27 страни членки, но във всеки случай "не можем да си тръгнем без споразумение“.
"Тази война бушува вече две години. Украйна няма да може да продължи да се защитава без подкрепата на Европейския съюз и ние не можем да ги изоставим“, подчерта Варадкар пред репортери.
Германският канцлер Олаф Шолц каза, че "искаме да завършим това, което започнахме през декември“ и подчерта, че планираните 50 милиарда евро за Украйна са "спешно необходими“.
"Ще положа много усилия, заедно с много други, за да направим възможно решение от 27 (държави-членки)“, заяви Шолц.
Украинският президент Володимир Зеленски трябва да се обърне към лидерите чрез видеовръзка.