Европа е изправена пред "безпрецедентен риск" от недостиг на газ, предупреждава МАЕ
©
В тримесечния си доклад за газа, базираната в Париж организация подчертава, че страните от Европейския съюз ще трябва да намалят потреблението с 13% през зимата в случай на пълно спиране на доставките от Русия на фона на войната в Украйна. Голяма част от тези съкращения би трябвало да бъдат направени от обикновените потребители, които са призовани към икономии – най-вече от отопление.
В петък ЕС се съгласи да наложи намаляване на потреблението на електроенергия с поне 5% по време на пиковите часове от деня, припомня агенцията.
Само малки количества руски газ все още се транспортира в Европа по тръбопроводи през Украйна до Словакия и през Черно море през Турция до България. Два други маршрута, под Балтийско море до Германия и през Беларус и Полша, са затворени.
Друга опасност, според проучването на МАЕ, е застудяване в края на зимата, което би било предизвикателство за газовите хранилища. ЕС вече ги е запълнил на 88%, с осем процента повече от предварително определената цел. От МАЕ допускат, че обеми от 90% ще бъдат достатъчни при сценарий за пълно прекратяване на руските доставки.
Предприятията в Европа вече са намалили използването на природен газ – някои от тях като се отказват временно от енергоемки дейности като производство на стомана и торове например. По-малките фирми като пекарните усещат сериозна криза в разходите си.
Високите цени на газа, който се използва за отопление, производство на електричество и множество промишлени процеси, водят до рекордна потребителска инфлация от 10% в 19-те страни-членки на ЕС, които използват еврото, и намаляват толкова много потребителска покупателна способност, че икономисти вече алармират за настъпващата рецесия в края на тази и началото на следващата година.
Европейските правителства и компании за комунални услуги компенсираха голяма част от руския недостиг чрез закупуване на скъп втечнен природен газ, който идва с кораби от страни като САЩ и Катар. Освен това те договориха увеличаване на доставки по тръбопроводи от Норвегия и Азербайджан.
Целта е да се предотврати спадането на нивата на съхранение до степен, че правителствата да трябва да разпределят газа за бизнеса. Количествата в хранилищата трябва да останат над 33% за сигурна зима, според МАЕ, докато нива под тези рискуват възникване на, ако има по-сериозно застудяване в края на зимния сезон.
По-ниските нива също биха затруднили Европа да презареди хранилищата следващото лято, докато по-високите резерви биха помогнали за намаляване на изключително високите цени.
Европейските лидери казват, че съкращаването на руските доставки е енергиен шантаж, насочен към оказване на натиск върху правителствата относно подкрепата им за Украйна и санкциите срещу Москва.
Търсенето на втечнен газ повиши цените и затегна предлагането до степен, в която по-бедните страни в Азия не могат да си позволят доставки.
"Междурегионалната конкуренция в доставките на втечнен природен газ може да създаде допълнително напрежение, тъй като допълнителните европейски нужди биха оказали по-голям натиск върху други купувачи, особено в Азия, и обратно, студените периоди в Североизточна Азия биха могли да ограничат достъпа на Европа до втечнен природен газ“, обясняват от МАЕ.
Газовата криза в Европа също лиши азиатските страни от ограничения брой плаващи терминали за регазификация, които се очакваше да играят основна роля при вноса на ВПГ в Югоизточна Азия. Европа е осигурила доставки от 12 от корабите и планира да запази още девет.