Евентуална атака от "Вагнер": Литва и Латвия искат НАТО да засили охраната на източните си граници
©
Евгений Пригожин пристигна в Беларус по силата на сделка, договорена от президента Александър Лукашенко, която сложи край на бунта на наемниците в Русия. Руският президент Владимир Путин заяви, че на бойците на "Вагнер" ще бъде предложен избор да се преместят там.
"Този ход трябва да бъде оценен от различна гледна точка на сигурността. Видяхме способностите на тези наемници“, е заявил латвийският външен министър Едгарс Ринкевичс пред репортери по време на посещение в Париж със свои балтийски колеги.
Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис е добавил, че скоростта, с която "Вагнер" е напреднал към Москва, изминавайки стотици километри в еднодневна надпревара към столицата, показва че отбраната на балтийските държави трябва да бъде укрепена.
"Границите на нашите страни са само на стотици километри от тези действия, така че може да им отнеме 8-10 часа, за да се появят внезапно някъде в Беларус близо до Литва“, е заявил Ландсбергис. "Това създава по-нестабилна, непредвидима среда за нашия регион.“
"Трябва да приемем защитата на Балтийския регион много сериозно“, е заявил той.
Посещението на балтийските пратеници във Франция идва в момент, когато западните сили се подготвят за срещата на върха на НАТО следващия месец в литовската столица Вилнюс.
"Пристигането на "Вагнер" в Беларус трябва да се разглежда "в светлината на срещата на върха на НАТО и всички дискусии, които водим относно отбраната, възпирането и необходимите решения за укрепване на сигурността на източния фланг", е подчертал Ринкевичс.
Беларус граничи с членовете на НАТО Латвия, Литва и Полша.
Германия заяви, че е готова да разположи за постоянно армейска бригада от 4000 души в Литва. Ландсбергис е заявил на френския си колега, че Париж може да помогне с въздушната отбрана.
"Франция може да бъде ценен партньор в укрепването на способностите за противовъздушна отбрана на балтийските страни. Ние знаем за френската технология и тя може да бъде използвана като част от нашата стратегия за възпиране, така че никой "Вагнер“ или нито една руска армия да не си помисли да пресече границите на балтийските държави".
"Беларус е готова, ако е необходимо, да помогне за разполагането на бойци на ЧВК "Вагнер" в Беларус. Това обаче не означава, че в Беларус ще има наборни пунктове за ЧВК", заяви по-рано беларуският президент Александър Лукашенко.