Естония, Латвия и Литва създават отбранителна линия по границата с Русия, бункери се строят на Чудското езеро
©
Талин планира да изгради укрепления от около 600 бетонни бункера, повечето от които искат да бъдат поставени в естонския регион Ида-Вирумаа и в югоизточната част на балтийската страна. Някои ще бъдат инсталирани и близо до Чудското езеро (езерото Пейпси – ест.). Такива бункери трябва да издържат на пряко попадение от снаряд с калибър 152 мм.
Всяка сграда е предназначена за десет души. Размерът на бункера е 30-35 квадратни метра, всеки има места за спане.
На какво разстояние от границата ще бъдат изградени бетонните бункери все още не е уточнено. Монтажът на укрепителните съоръжения трябва да започне през първата половина на следващата година.
Очаква се изграждането на бункерите да струва около 60 милиона евро.
"Защита от първия метър“
Съветникът на заместник-канцлера на Министерството на отбраната на Естония Кайдо Тиитус подчерта, че НАТО разглежда Естония, Латвия и Литва като една оперативна зона и са необходими физически бариери на границата, за да се защити територията от първия метър нахлуване.
"Русия е и ще остане най-голямата заплаха за сигурността на Естония. Войната в Украйна намали настъпателната мощ на Русия, но според различни оценки тя е готова да я възстанови в рамките на две-три години. Трябва да сме подготвени и да увеличим цената на атаката срещу Естония за Русия“, подчерта Тиитус.
Според него бункерите са необходими, за да се забави противникът на границата и да се даде време на съюзниците да се притекат на помощ.
Съветникът припомни, че през последните години Естония вече е инсталирала защитни структури на изток, но те "работят в мирно време и, за съжаление, нямат голям ефект във военно време“.
Полковник Тармо Кундла, началник на оперативния отдел на Генералния щаб на естонските отбранителни сили, отбеляза, че в бъдеще бункерите вероятно ще формират няколко отбранителни зони близо до границата. Изграждането им ще изисква споразумения със собствениците на земята. Министерството на отбраната ще започне преговори с местните жители през следващите седмици. Собствениците на земя може да бъдат помолени да сключат споразумение, според което могат да използват бункера "като изба и да съхраняват например картофите си там“.
Генералният щаб призна, че в случай на нападение "само бункерите не са достатъчни, за да отблъснат вражеска атака“, необходими са танкови бариери или така наречените "зъби на дракона“, мини и бодлива тел. Всичко това се съхранява "близо до източната граница“ и ще бъде своевременно инсталирано там "при необходимост“.