Турция възнамерява да се превърне в световен център за ценообразуване на газа в близко бъдеще. Това обяви в петък турският лидер Тайип Ердоган на церемонията по пускането в експлоатация на нови мощности на подземното газово хранилище Силиври край Истанбул, което той нарече най-голямото в Европа, съобщава "Анадолската агенция“.

"Проведохме разговори със скъпия ми приятел (руския президент Владимир) Путин [за създаването на газов хъб на турска територия]... Тракия ще стане енергиен център. Нашата цел е да превърнем Турция в глобален център за ценообразуване на газа възможно най-скоро", отбеляза Ердоган.

По думите му, благодарение на балансираната енергийна политика на Анкара днес в страната работят 7 газопровода. Две плаващи регазификационни установки и два наземни ВПГ терминала са насочени към нуждите на страната. "Всички тези стъпки са насочени към превръщането на Турция в основен играч в световната енергийна търговия“, каза той.

Президентът отбеляза, че енергийната концепция на Турция предвижда намаляване на зависимостта на страната от външни източници до 2053 г. от 71 на 13 процента.

"Благодарение на газопровода "Турски поток“ ние доставяме "синьо гориво“ на България, Гърция, Северна Македония, Румъния, Босна и Херцеговина, Сърбия и Унгария. В същото време, благодарение на Трансанадолския газопровод (TANAP), още 18,5 милиарда кубически метра газ се доставят на европейските пазари“, продължи турският лидер.

"Дневният добив на петрол в Турция скоро ще достигне 100 хиляди барела на ден. Имайки предвид проекта АЕЦ "Аккую“, който се оценява на 20 милиарда долара, се очертава една напълно различна Турция“, добави той.

Освен това Ердоган засегна въпроса за проучването и разработването на офшорни находища, включително в Източното Средиземноморие.

Според турския лидер в основата на недоволството на [отделните страни] от споразуменията между Турция и Либия лежи осъзнаването, че всяка инвестиция в енергийния сектор има вековни последици.