Американците в еднополови отношения представляват около 1% от домакинствата, според наскоро публикувани данни от преброяването на населението на всеки десет години, което показва променящия се състав на семействата в САЩ, пише The Wall Street Journal.

Еднополовите семейни двойки съставляваха 0,5% от близо 127-те милиона домакинства в страната през 2020 г., пет години след като Върховният съд легализира подобни съюзи в цялата страна. Еднополовите неженени партньори са 0,4%.

Женените нормални двойки съставляват 46%, а несемейните партньори от противоположния пол са 7%. Около 28% от домакинствата са обитавани от някой, който живее сам, спрямо около 27% през 2010 г. Повечето от останалите 19% живеят с роднини в различни видове домакинства. Делът на нормалните семейни двойки е намалял с 2 процентни пункта спрямо 2010 г., докато останалите типове леко са се увеличили.

Въпреки че изследователите са събрали ограничени данни за еднополовите двойки от предишни преброявания, новите данни са най-пълният национален портрет, събиран някога. Той включва данни за райони, малки като квартали, и включва разбивка на еднополовите двойки по раса.

Данните от преброяването на еднополовите двойки обхващат по-малко от една пета от ЛГБТ населението, тъй като не включват несемейни или транссексуални хора, според Керит Конрон, изследователски директор в Института Уилямс към Юридическия факултет на UCLA, изследователски център за сексуална ориентация и полова идентичност.

Новите данни обаче ще помогнат да се покаже, че еднополовите двойки живеят в квартали в цялата страна, казва Конрон. С новите данни "Ще можем да направим малко повече демографска работа, описвайки тези двойки“, включително кой живее с тях.

Сред щатите домакинствата на еднополови двойки – женени и несемейни – са най-често срещани в Делауеър и Орегон (1,3%) и най-малко в Северна Дакота и Южна Дакота (0,4%). Дяловете варират дори сред големите градски райони, вариращи от 0,6% в Детройт и 0,7% в Питсбърг до 1,5% в Сиатъл и 1,8% в Сан Франциско. В района на метрото в Ню Йорк те съставляват 1,1% и 1,4% в самия Ню Йорк.

Въпреки че формулярът за преброяване не съдържа конкретен въпрос за сексуална ориентация или полова идентичност, Бюрото за преброяване на населението проучва как може да включи тези теми в преброяването и годишното проучване на американската общност, което включва два милиона домакинства. Експериментално проучване на бюрото през 2021 г. установи, че 9,6% от възрастните казват, че са лесбийки, гейове, бисексуални или "нещо друго“. Проучване на Gallup от 2021 г. установи, че 7,1% от възрастните съобщават, че са нещо различно от хетеросексуални, цифра, която се е повишила от 5,6% през 2020 г. и 4,5% през 2017 г.

Данните за еднополовите връзки бяха публикувани заедно със стотици други таблици от преброяването през 2020 г., което стартира точно в началото на пандемията преди три години. Въпреки широко разпространените промени, породени от пандемията, данните от преброяването относно възрастта, расата и домакинствата на американците ще се превърнат в еталон за програмите за правителствена помощ, анкетьорите и пазарните изследователи за следващото десетилетие.

Преброяването показа, че семейните домакинства - хора, свързани по кръвен път, брак или осиновяване - остават около две трети от всички домакинства, както и десетилетие по-рано. То показа, че 5% от домакинствата включват три или повече поколения, спрямо 4% през 2010 г.

Преброяването показа нация, която стабилно застарява - 1 на всеки 6 американци е на 65 или повече години, нараствайки от 1 на 8 десетилетие по-рано, когато половината от бейби бума прекрачи прага и раждаемостта и имиграцията се забавиха. Средната възраст се увеличи до 38,8 от 37,2 десетилетие по-рано и 30 през 1980 г. Броят на хората на 85 или повече години се увеличи с 15%, а броят на 100 или повече години се покачи с 50% до 80 000.