ЕСПЧ: Русия наруши правата на Навални, отказвайки да разследва предполагаемото отравяне с "Новичок"
©
Съдът установи, че "разследването, проведено от руските власти, не е било открито за проверка и не е отчело правото на жертвата да участва в производството“, се казва в съобщение за пресата.
Руското разследване "не успя да проучи твърденията за възможен политически мотив за опита за убийство, както и възможното участие на държавни агенти“ и следователно "не може да се счита за адекватно“, обяснява съдът.
Дългогодишен критик и политически опонент на руския президент Владимир Путин, Навални се разболя на борда на полет до Москва от Томск, Сибир, през август 2020 г.
По-късно Навални беше евакуиран от Сибир в болница в Берлин, където германски военни експерти заявиха, че са установили, че е бил отровен с химически нервнопаралитичен агент от групата "Новичок" - същото вещество, използвано при опита за убийство на Сергей Скрипал, за което се смята, че е извършено от Руските служби за сигурност във Великобритания през 2018 г.
По това време Кремъл отрече Путин да е наредил отравянето на Навални и обяви, че няма причина да започне наказателно разследване.
Навални, който сега е на 47 години, беше лекуван в Германия в продължение на пет месеца, преди да реши да се върне в Русия. Той беше арестуван при завръщането си в Москва през януари 2021 г.
Впоследствие Навални беше осъден на две години и половина затвор от руски съд за нарушаване на условията на условното му освобождаване. През март 2022 г. той получи още една деветгодишна присъда по обвинения в измама, като срещу него многократно бяха заведени допълнителни наказателни преследвания. В момента Навални се намира в затвор с максимална сигурност. Членове на екипа му казват, че той е тормозен в затвора и му отказват храна и достъп до медицински грижи.
Базиран в Страсбург, Европейският съд по правата на човека е към Съвета на Европа, правозащитна организация от 46 държави, в която Русия вече не е член. Решенията на ЕСПЧ са правно обвързващи за страните членки.