ЕС съди Полша за оспорването на правото на ЕС
©
Делото е част от по-широк сблъсък между ЕС и евроскептичното и националистическо правителство, което управлява Полша от 2015 г. насам, по въпросите за върховенството на закона, което вече доведе до спиране на еврофондовете за Варшава.
Ходът на Комисията бе предизвикан от решения на Полския конституционен съд от юли и октомври 2021 г., че разпоредбите на договорите на ЕС са несъвместими с Основния закон на страната, изрично оспорвайки предимството на правото на Общността над националното.
"С тези решения Конституционният трибунал наруши общите принципи на автономност, примат, ефективност, еднакво прилагане на правото на Съюза и обвързващия ефект на решенията на Съда на ЕС“, подчерта Комисията.
"Целта на Комисията е да гарантира, че правата на полските граждани са защитени и че те могат да се ползват от предимствата на ЕС по същия начин като всички граждани на ЕС. Приоритетът на правото на ЕС гарантира еднакво прилагане на правото на ЕС в целия Съюз“, подчертаха от Комисията.
Изпълнителният орган на ЕС, който отговаря за гарантирането, че всички 27 държави от Блока прилагат законите на Общността и спазват неговите договори, също така отбеляза, че решенията на полския трибунал нарушават законите на ЕС, които гарантират правото на ефективна съдебна защита, като му дават неоправдано ограничителни интерпретации.
"По този начин той лишава лицата пред полските съдилища от пълните гаранции, посочени в тази разпоредба“, се казва в него.
Конституционният трибунал е натоварен да проверява дали законите, приети от парламента и подписани от президента, са съвместими с полската конституция.
От Комисията подчертаха, че след промени, направени в трибунала от управляващата националистическа и евроскептична партия "Право и справедливост" (ПиС), той вече не отговаря на изискванията за независим и безпристрастен съд.
"Това се дължи на нередностите в процедурите по назначаване на трима съдии през декември 2015 г. и при избора на председател през декември 2016 г.“, изтъкнаха от Комисията.
Изпълнителният орган на ЕС изпрати всичките си виждания за трибунала на полските власти през юли миналата година, но Варшава отхвърли аргументите през септември.
"Ето защо Комисията реши днес да предяви иск срещу Полша пред Съда на Европейския съюз“, отбелязаха от Комисията.