Европейската комисия едва ли ще препоръча започване на преговори за присъединяване с Грузия в близко бъдеще, съдейки по доклад по въпроса, публикуван в сряда, пише европейската редакция на Politico.

Документът е още един пирон в ковчега на стремежите на Грузия да се присъедини към Европейския съюз, надежди, които претърпяха голям удар през почивните дни, когато управляващата партия Грузинска мечта спечели 54 процента от гласовете.

"Поради курса на действия, предприети от грузинското правителство, лидерите на ЕС спряха присъединителния процес на Грузия“, заяви посланикът на ЕС в Тбилиси Павел Херчински в сряда, когато ЕС публикува окончателния си доклад за разширяването.

"Остава в изчакване, докато Грузия продължава да се отдалечава от Европейския съюз, нашите ценности и прецеденти“, обясни Херчински, като посочи "отстъплението на Грузия в борбата с дезинформацията и поляризацията и в защитата на човешките права“.

"Тази година Грузия се върна назад“.

През 2023 г. Европейската комисия препоръча да се даде статут на кандидатка на Грузия, при условие че се заеме с реформи в девет области, включително тези, които Херчински критикува за слаб напредък.

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел подчерта, че някои наблюдатели не са обявили парламентарните избори в Грузия за "свободни и честни“ и че грузинските власти отдалечават страната "от Европейския съюз, от неговите ценности и принципи“.

"Грузинска мечта“ прие закон за чуждестранните агенти, който в Брюксел е разглеждан като инструмент за затваряне на устата на критиците на правителството, както и закон срещу ЛГБТ пропагандата, забраняващ еднополовите бракове, осиновяването на деца от еднополови двойки, джендър-утвърждаващи грижи и смяна на пола по документи за самоличност.

Въпреки международното осъждане и предупрежденията на служители на ЕС, че процесът на присъединяване е спрян, "Грузинска мечта“ продължи да твърди, че е поела ангажимент да въведе Грузия в ЕС. Управляващата партия обеща в предизборната си кампания, че Грузия ще се присъедини към блока, но "при свои условия“.