ЕС сложи край на помощните мерки във връзка с енергийната криза
©
В края на 2022 г. 27-членният Европейски съюз беше в разгара на остра енергийна криза, подхранвана от нахлуването на Русия в Украйна, като тогава държавите-членки инвестираха стотици милиарди евро в данъчни облекчения, дарения и субсидии за справяне с кризата.
"Комисията потвърждава, че няма да предложи удължаване на тези кризисни мерки“, се казва в изявление, където се припомня, че те включват мерки за намаляване на търсенето на електроенергия, тавани на приходите за електроцентрали и правила за определяне на цените на дребно.
Добавя се, че цените на електроенергията вече са намалели до по-малко от 80 евро/МВч, а цените на газа не само са паднали, но и са се стабилизирали, до степен, че скоковете на цените на електроенергията, наблюдавани през 2022 г., се считат за "по-малко вероятни да се появят през предстоящата зима“.
Комисията отбелязва също, че някои аспекти на спешните мерки са били включени в нейните предложения за по-дългосрочни структурни корекции в структурата на пазара на електроенергия.
Тези предложения имат за цел да се опитат да увеличат използването на договори за електроенергия с фиксирана цена, да предпазят потребителите от скокове на цените и да ускорят преминаването към възобновяема енергия.