ЕС представи първата по рода си стратегия за отбранителната индустрия на блока
©
"Преди две години неоправданата, продължаваща агресивна война на Русия срещу Украйна отбеляза завръщането на конфликта с висока интензивност на нашия континент", се посочва в съобщението на ЕС.
Европейската отбранителна промишлена стратегия (EDIS) определя ясна, дългосрочна визия за постигане на отбранителна промишлена готовност в Европейския съюз.
Като първо непосредствено и основно средство за прилагане на стратегията, Европейската комисия представя законодателно предложение за Европейската програма за отбранителна промишленост (EDIP) и рамка от мерки, насочени към осигуряване на навременна наличност и доставка на отбранителни продукти.
Стратегията очертава предизвикателствата, пред които в момента е изправена Европейската отбранителна технологична и индустриална база (EDTIB), както и възможностите за пълно използване на нейния потенциал и определя посоката на развитие за следващото десетилетие.
За да подкрепи държавите членки в постигането на тези цели, Европейската отбранителна индустриална стратегия предлага набор от мерки, насочени към:
-Подкрепа за по-ефективно изразяване на потребностите от колективна отбрана на държавите членки
-Осигуряване на наличност на всички отбранителни продукти чрез по-оперативна система EDTIB при всякакви обстоятелства и времеви рамки
-Гарантиране, че националните бюджети и бюджетите на ЕС подкрепят адаптирането на европейската отбранителна индустрия към новия контекст на сигурността с необходимите средства
-Въвеждане на култура на отбранителна готовност във всички политики, по-специално чрез призоваване за преразглеждане на кредитната политика на Европейската инвестиционна банка тази година
-Развитие на по-тесни връзки с Украйна чрез участието й в инициативи на ЕС за подкрепа на отбранителната индустрия и стимулиране на сътрудничеството между отбранителната индустрия на ЕС и Украйна
-Обединение с НАТО и стратегически партньори, сътрудници и международни партньори, както и по-тясно сътрудничество с Украйна.
Стратегията установява показатели, насочени към измерване на напредъка на държавите членки в постигането на индустриална готовност. Държавите членки се приканват да:
-До 2030 г. закупуване на поне 40% от отбранителната техника в рамките на сътрудничеството
-Гарантиране, че до 2030 г. стойността на вътрешноевропейската търговия с отбрана е най-малко 35 % от стойността на пазара на отбрана на ЕС
-Постига стабилен напредък към осигуряване на поне 50% от своя бюджет за отбрана в рамките на ЕС до 2030 г. и 60% до 2035 г.