На 10 февруари Европейският парламент и държавите членки на ЕС постигнаха споразумение за реформиране на бюджетните правила на ЕС, насочени към стимулиране на инвестициите, като същевременно контролират разходите, съобщава Euractiv.

Новото споразумение ще актуализира настоящите бюджетни правила на ЕС, известни като Пакт за стабилност и растеж, създаден в края на 90-те години. Те ограничават държавния дълг на страните до 60% от брутния вътрешен продукт, а държавния дефицит до 3%.

Тези бюджетни ограничения са счетени за твърде строги и никога не са спазвани. Те са спрени след пандемията от коронавирус, за да се позволи на държавите членки на ЕС да харчат повече за подкрепа на икономиката.

Дискусиите по време на преразглеждането на бюджетните правила на ЕС бяха за това доколко те трябва да бъдат облекчени. Например група държави, водени от Франция, предложиха да се смекчат ограниченията върху разходите за "зелени" и отбранителни технологии.

В основата на новите правила е индивидуалният подход: всяка страна от ЕС изготвя собствена програма за осигуряване на устойчивост на публичния дълг, което й дава повече време за реформи и инвестиции, а също така позволява по-малко болезнено връщане към режима на икономии.

Група държави, водени от Германия, успяха да постигнат въвеждането на количествени показатели за намаляване на дълга и дефицита за всички страни от ЕС, въпреки нежеланието на Франция и Италия.

Реформата, предварително договорена на ниво Съвет на Европейския съюз миналата година, все още трябва да бъде одобрена от страните членки и Европейския парламент, което се очаква да стане преди изборите през юни. След това новите бюджетни правила ще започнат да се прилагат от 2025 г.