ЕС подготвя план за предоставяне на "трайни ангажименти за сигурност" на Украйна
©
Проектодокументът, представен на редакцията, ще бъде обсъден от посланиците на ЕС тази седмица и от лидерите на Блока следващия месец. Той също така ще формира основата на консултациите с Киев и страните от Г-7.
По-рано рази година седемте най-големи икономики в света се съгласиха да договорят набор от двустранни гаранции за сигурност с Украйна, насочени към възпиране на бъдеща руска агресия. От своя страна Украйна се ангажира да продължи редица реформи, включително в правоприлагането, съдебната система, както и секторите за сигурност и отбрана. Някои от ключовите съюзници на Киев се стремят да сключат двустранни споразумения още в рамките на текущата година.
Рамката на ЕС има за цел да надгради тези двустранни споразумения, като предложенията включват:
"Предвидим, ефективен, устойчив и дългосрочен механизъм за предоставяне на военно оборудване на Украйна“, който мобилизира европейската отбранителна индустрия;
Осигуряване на обучение на ВСУ;
По-голямо сътрудничество с украинската отбранителна индустрия за увеличаване на капацитета и привеждане в съответствие на стандартите;
Укрепване на способността на Украйна да се противопоставя на кибернетични и хибридни заплахи, както и на дезинформация;
Подкрепа на усилията на Украйна за разминиране и справяне със замърсяването, причинено от експлозивни остатъци;
Подпомагане на Украйна с нейната програма за реформи, свързана с процеса на присъединяване към ЕС, както и засилване на способността й да наблюдава запасите от огнестрелни оръжия, леки въоръжения и боеприпаси и да противодейства на всеки нелегален трафик;
Подкрепа за енергийния преход на страната и усилията за ядрена безопасност;
Споделяне на информация и сателитни изображения.
Дискусията е на фона на невъзможността на ЕС да изпълни обещанието си да предостави на Украйна един милион артилерийски боеприпаси до март 2024 г. и на фона на застой в преговорите за по-дългосрочна помощ.
Подкрепата за доставка на оръжия ще продължи да се предоставя чрез т.нар. Европейски фонд за мир, механизъм, който възстановява на страните членки доставките, направени за Украйна.
Въпреки това първоначалният план на ЕС да задели 20 милиарда евро за период от четири години, за да плати за оръжията за Киев, рискува да се провали, тъй като някои държави-членки, включително Германия, не постигнаха съгласие по условията, разкрива дипломат от ЕС.
Вместо това държавите-членки се надяват да се съгласят поне на пет милиарда евро за следващата година с ангажименти за продължаване на подкрепата, допълни пожелалият анонимност източник на редакцията.
Очаква се лидерите на ЕС да обсъдят на среща на върха през декември препоръка на Европейската комисия за официално започване на преговори за членство на Украйна.
Отделно, Унгария също блокира различните потоци на подкрепа, тъй като настоява ЕС първо да проведе дискусия относно цялостната си стратегия за Украйна, припомня агенцията