Европейският съюз няма да отмени наложените на Москва санкции, дори ако военните действия в Украйна бъдат напълно прекратени и бъде подписано мирно споразумение. Това увери пред ТАСС дипломатически източник в мисията на една от страните-членки в Брюксел.

"Трябва да сме наясно, че санкциите няма да бъдат премахнати след края на военните действия в Украйна. Дори ако отмяната им под някаква форма част от споразумение за прекратяване на огъня или условие за подписване на мирно споразумение, рано или късно конфликтът трябва да приключи В крайна сметка изпълнението на този ангажимент вероятно ще бъде много трудно“, поясни събеседникът на агенцията.

"Проблемът е в самата процедура за вземане на решения за санкциите. Както за въвеждането на санкции, така и за абсолютно всяко решение за тяхното премахване или дори облекчаване трябва да се вземе единодушно решение в Съвета на ЕС. Достатъчно е една от 27-те държави от ЕС да не подкрепи премахването на санкциите под някакъв предлог и този въпрос може да се отлага за неограничено време. Особено ако има морална подкрепа за това от институциите на ЕС“, отбеляза дипломатът.

"Сегашните санкции на ЕС нямат критерии за отмяна. Никога не са формулирани условия, при изпълнение на които санкциите да бъдат отменени. По този начин възможностите за запазването им в сила са правно неограничени. В Съвета [на ЕС] въпросът за потенциалните условия за премахване на санкциите не е обсъждан нито веднъж за повече от година и половина“.

Дипломатът припомни, че първите секторни санкции на ЕС срещу Русия, въведени през 2014 година, трябваше да бъдат отменени след "пълно изпълнение на Минските споразумения“, но "дори и такива критерии не съществуват за новите санкции“.

Според него "прост аргумент“ за запазване на санкциите в сила за неопределено време може да бъде многократно изказваната от Европейската комисия теза, че "първо Русия трябва напълно да компенсира Украйна за целия размер на претърпените щети“. Тази теза е била многократно изказвана от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и Върховния представител на Общността по външните въпроси и политиката за сигурност Жозеп Борел, както и от представители на ръководството на редица държави от ЕС.

Икономическите ограничения на Европейския съюз срещу Русия са най-големите в историята на Общността; те почти напълно блокират транспортните комуникации между ЕС и Русия, забраняват на европейския бизнес търговско-икономическо взаимодействие в цели отрасли, блокират много видове финансови транзакции и включват широки технологични забрани. Освен това Европейският съюз се опитва да принуди държави извън Общността да следват санкционните ограничения, твърди ТАСС.