Европейският съюз не е успял да финализира новите ограничения за компаниите и петролните танкери, които помагат на Русия във войната ѝ срещу Украйна, съобщиха трима дипломати за Politico.

До забавянето се стигна, след като две страни от ЕС - Латвия и Литва отказаха да подкрепят пакета, тъй като в него се удължава действието на разпоредба, която позволява на западни фирми да продължат да работят в Русия въпреки съществуващите санкции.

Отбелязва се, че тази клауза първоначално е била предназначена за дружества, които биха искали да се откажат да извършват дейност в Руската федерация, но не могат да го направят по различни причини. Критиците твърдят, че с тази вратичка се злоупотребява и тя предоставя на компаниите твърде голямо политическо прикритие, за да останат в страната.

Останалата част от пакета е насочена главно към санкции срещу дружества и кораби, участващи в заобикалянето на съществуващите мерки на ЕС срещу Москва. В черновата на списъка се обявяват плановете за повече от двойно увеличаване на броя на танкерите за нефт и газ в черния списък, като общият им брой ще достигне 75.

Преговорите обаче се провалиха, след като две балтийски държави поискаха да блокират подновяването на "проруска клауза“, която позволява на корпорациите от съюза да продължат да работят в Русия.

Други държави членки, включително Германия и Франция, не пожелаха да разглеждат въпроса на този етап. Дипломат от Брюксел заяви:

"За съжаление не успяхме да приемем 15-я пакет от санкции, тъй като Латвия и Литва не се съгласиха с него. В същото време Европейската комисия обеща да вземе предвид искането им за гаранции за спиране на някои дерогации в 16-я пакет“.

Изданието посочва, че освобождаването е въведено за първи път през декември 2022 година и вече е удължавано три пъти, което според опонентите е дало на фирмите достатъчно време да прекратят дейността си в Русия.

Междувременно Словакия иска удължаване на друго изключение от санкциите, което ѝ позволява да изнася рафиниран руски петрол за съседна Чехия. Братислава настоява, че тази вратичка е необходима, за да може единствената ѝ рафинерия, собственост на унгарската MOL Group да продължи да работи, но Прага потвърди, че иска да прекрати споразумението.

Очаква се пакетът от санкции да бъде обсъден на следващата среща на външните министри на ЕС на 16 декември.

Радослав Велков