ЕК ще съди България: Липсват правилата за правата на жертвите на престъпления
©
"В редовния си пакет от решения за нарушение Европейската комисия предприема съдебни действия срещу държавите-членки за неспазване на техните задължения съгласно правото на ЕС. Тези решения, обхващащи различни сектори и области на политиката на ЕС, имат за цел да гарантират правилното прилагане на правото на ЕС в полза на гражданите и предприятията".
"Днес, Европейската комисия реши да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз за неуведомяване на мерките за транспониране в националното законодателство на Директивата за правата на жертвите. Крайният срок за държавите членки да транспонират директивата беше 16 ноември 2015 г.
През януари 2016 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо до България за това, че не е транспонирала и не е съобщила на Комисията мерките в рамките на крайния срок. През март 2019 г. Комисията изпрати мотивирано становище.
След многобройни разговори с българските власти от 2019 г. насам и като взе предвид най-новите отговори от България, Комисията реши да предяви иск срещу тази държава-членка пред Съда на Европейския съюз, тъй като две разпоредби от Директивата за правата на жертвите все още не са въведени в българското законодателство. Тъй като случаят се отнася до несъобщаване на мерки на законодателната директива, Комисията ще поиска от Съда на Европейския съюз да наложи финансови санкции на България", се посочва в съобщението на ЕС.
Към България са отправени и други предупреждения, които засягат чистия въздух и разделното събиране на отпадъци.
България и други страни трябва да спазват законодателството на ЕС по отношение на замърсяването на въздуха и да намалят своите емисии. България, Ирландия, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Австрия, Португалия и Швеция продължават да не изпълняват ангажиментите си за намаляване на вредните емисии.
"Комисията призовава БЪЛГАРИЯ, ЧЕХИЯ, ЕСТОНИЯ, КИПЪР, АВСТРИЯ И РУМЪНИЯ да транспонират правилно Рамковата директива за отпадъците
Европейската комисия реши да започне процедура за нарушение, като изпрати официално уведомително писмо до България, Кипър, Чехия, Естония, Румъния и Австрия, за да се справят с недостатъците в тяхното транспониране на Директива 2008/98/ЕО относно отпадъците (Рамкова директива за отпадъците), изменена с Директива (ЕС) 2018/ 851/ЕС".
За нашата страна се посочва: "Българските закони транспонират неправилно разпоредби относно минималните изисквания за схемите за разширена отговорност на производителя, мониторинга и оценката на мерките за предотвратяване на образуването на отпадъци и разделното събиране на текстил, което трябва да бъде въведено до 1 януари 2025 г."