България и Румъния стават членки на Шенгенското пространство от 31 март. От тази дата шенгенските правила (включително тези, свързани с издаването на шенгенски визи) ще се прилагат и в двете страни, а контролът по вътрешните въздушни и морски граници ще бъде премахнат, съобщи представителството на Европейската комисия в Румъния. Но голяма част от румънските граждани остават недоволни. По-голяма част от тях са превозвачи. "Проблемите на сухопътните граници остават", заявяват те.

Това представлява проблемът, който повечето от тях поставят на първо място в списъка с оплакванията си към правителството в Румъния. По данни на румънските превозвачи товарните автомобили чакат до 11 дни за влизане в Румъния от Украйна, над 5 дни за влизане в Румъния от Молдова и до 36 часа за влизане в страната от България. В същото време времето за напускане на страната през митниците в западната част на страната се увеличава до 72 часа поради проблемите с претеглянето на стоките и забраните за транзит през Унгария през почивните дни.

От 31 март тези проблеми ще си останат, а Европейската комисия обещава да продължи дискусиите за пълноправното влизане на Румъния и България в Шенген.

"Присъединяването към Шенгенското пространство на двете страни членки, реализация на историческото решение на Съвета от декември 2023 г., носи значително разширяване на най-голямата обща зона в света без контрол на вътрешните граници, повишавайки нейната привлекателност", посочват от ЕК.

Председателят на Европейската комисия и други членове на изпълнителната власт на ЕС приветстваха и поздравиха двете страни за това постижение и дадоха уверения, че дискусиите в рамките на Съвета ще продължат и тази година с цел премахване на контрола и по вътрешните сухопътни граници.

"Утре отбелязваме важна дата: България и Румъния се присъединяват към Шенгенското семейство. Приветствам премахването на контрола по вътрешните въздушни и морски граници. Това е голям успех и за двете страни. И исторически момент за Шенгенското пространство - най-голямата зона за свободно движение в света. Заедно изграждаме по-силна и по-обединена Европа за всички наши граждани", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана в прессъобщение, публикувано от нейното представителство в Румъния.

От своя страна Маргаритис Схинас, вицепрезидент за насърчаване на нашия европейски начин на живот, заяви, че "присъединяването на Румъния и България укрепва Шенгенското пространство, толкова емблематично за нашия европейски начин на живот, в полза на вътрешния пазар, икономиките и европейските граждани навсякъде. Той поздрави двете страни за упоритата работа и за това постижение "не само заслужено, но и твърде дългоочаквано" и потвърди, че "ще продължим да вървим напред заедно".