Джонсън и Сунак не успяха да се договорят за съвместна работа в британското правителство
©
По думите му след срещата със Сунак Джонсън е казал на сътрудниците си, че само той има демократичен мандат да състави правителство. Отбелязва се, че в рамките на деня бившият премиер ще проведе нов разговор със Сунак, както и с другия кандидат за премиерския пост, лидерът на Камарата на общините Пени Мордаунт.
Според британските медии Джонсън и Сунак, които имат най-големи шансове да спечелят предизборната надпревара, са заинтересовани да гарантират, че различията между тях по време на кампанията няма да навредят на управляващата Консервативна партия. Торите вече изостават много от опозиционната Лейбъристка партия в проучвания на общественото мнение. Ситуацията обаче се усложнява от факта, че бившият ръководител на Министерството на финансите се смята за главен виновник за оставката на Джонсън през юли: именно Сунак беше първият, който напусна кабинета на премиера поради противоречия около икономическия курс на правителството, провокирайки вълна от оставки, коствали в крайна сметка поста на Джонсън.
Номинации от депутати от торите ще се приемат до 14:00 часа (16:00 часа българско време) в понеделник. Кандидатите трябва да преодолеят бариерата от 100 гласа, за да преминат към следващия кръг на парламентарното гласуване. След като бъдат определени двама финалисти, обикновените членове на Консервативната партия, чийто брой според различни източници варира от 160 хиляди до почти 200 хиляди души, ще бъдат помолени да определят победителя чрез електронно гласуване. Резултатите от вота трябва да бъдат обобщени до 28 октомври.
Възможно е и някой от финалистите да реши да оттегли кандидатурата си. Така беше и през 2016 г., когато Андреа Лийдсъм отказа да участва във финалния кръг, като по този начин направи Тереза Мей предсрочно ръководител на партията на торите и правителството на страната. При подобно развитие на събитията още в понеделник ще стане известно името на наследника на Лиз Тръс.
Тръс, която встъпи в длъжност на 6 септември, обяви оставката си в четвъртък. След като икономическата й политика предизвика хаос на пазарите, рязък спад в стойността на паунда и нарастващо недоволство сред колегите, тя каза, че вече не може да "изпълнява правомощията, дадени" й от партията. Тръс, която ще продължи да ръководи кабинета до избирането на негов приемник, ще остане в историята като най-кратко управлявалият премиер в британската история.