Все още е спряно движението по магистралата към сръбската столица. Като автомобилите, които пътуват към Ниш и Белград, трябва да минават по обходен маршрут през Бела Паланка. В Пирот, тази сутрин се събра Кризисният щаб, който трябва да реши дали ще отмени извънредните мерки. 

Властите в Сърбия поставиха мобилни станции, за да измерват замърсяването на въздуха. Зам.-кметът на Пирот Милош Цолич обяви пред NOVA, че щабът е взел решение да остави  амонякът да изтече, след което ще започне операцията по вдигане на цистерните. Работата на терен продължава. През нощта бяха поставени 2 мобилни станции в Пирот. Те са в индустриалната зона на града и в близост до мястото на инцидента.

В зависимост от отчетените данни властите ще вземат решение дали да разхлабят мерките в града  и кога цистерните на бъдат изтеглени. 

“Всички станции, които поставихме, показват, че амонякът е в нормални параметри и че няма никакво замърсяване след инцидента", каза още зам.-кметът на Пирот. 

Взето е решение амонякът да бъде оставен да изтече от пробитата цистерна, защото се изпуска в малки количества и е безопасно за населението. Не са отчетени завишени стойности на амоняк във въздуха на българска територия

“Амонякът и сега излиза, а от друга страна той е силно запалим. Голям риск е да пуснем автомобилите по магистралата и ситуацията трябва да се прецени внимателно" , каза още Цолич.

Заради инцидента българските власти също поставиха мобилна станция в района на Калотина. На територията на България също не са отчетени превишения. 

“В момента юг/югоизток е вятъра в Пирот, което показва, че няма опасност за България, но все пак всички служби в България са заели позиция,  за да можем да направим ранно предупреждение към населението за идващ такъв облак от амоняк превантивно", каза Красимир Димитров, директор “Аварийна помощ" към Столична община. 

Съветът на властите е да не се пътува до Пирот и през днешния ден.

До момента са потвърдени 2 жертви. Властите тепърва ще уточняват дали първата жертва е починала заради сърдечни проблеми, или от натравяне. Другата жертва е турски гражданин. Той е шофьор на тир и излиза от превозното средство, като тръгва да бяга заради гъстия дим, но губи ориентация и пада от моста. 

По-късно тялото му беше намерено в реката.

По последни данни извънредното положение в Сърбия ще остане до тогава, докато не бъде премахната композицията от релсите. По-късно ще стане ясно, как ще ходят децата на училище - онлайн или присъствено.

Според кмета на Пирот отговорност за ситуацията има “Сърбия карго". Това е фирмата, която се занимава с железопътния превоз в държавата. 

Измерени са и показателите на въздуха и водата. Те са много добри. Властите са категорични -  няма причина за паника в града. Гражданите могат да видят резултатите онлайн на електронна страница. 100 единици е граничната стойност за наличие на амоняк във възбуда в момента тя е 17/18 единици. А магистралата ще бъде отворена веднага щом спре да изтича амонякът.