Двама осъдени на смърт затворници отхвърлиха смекчаването на доживотните им присъди от Байдън
©
Шанън Агофски и Лен Дейвис, и двамата затворници в американския затвор в Terre Haute, Индиана, подадоха спешни искания във федералния съд в южния окръг на щата на 30 декември с искане за разпореждане за блокиране на замяната на смъртните им присъди с доживотен затвор без право на замяна.
Мъжете смятат, че замяната на присъдите им ще ги постави в неблагоприятно правно положение, тъй като се опитват да обжалват делата си въз основа на твърдения за невинност.
"Да се смекчи присъдата му сега, докато обвиняемият има активен съдебен спор в съда, означава да го лиши от защитата на засилен контрол. Това представлява неоправдана тежест и оставя ответника в положение на фундаментална несправедливост, което би унищожило висящото му обжалване процедури“, според документацията на Agofsky.
Дейвис пише в документацията си, че "винаги е твърдял, че наличието на смъртна присъда би привлякло вниманието към огромното неправомерно поведение“, което той обвинява срещу Министерството на правосъдието.
Той също така написа, че "благодари на съда за незабавното му внимание към този бързо развиващ се конституционен ребус. Съдебната практика по този въпрос е доста мътна."
Има случаи на затворници, които са отказали смекчаване, защото биха предпочели да бъдат екзекутирани, каза Кобил, но точно както "ние налагаме присъди за обществено благосъстояние, президентът и губернаторите в щатите смекчават присъдите за обществено благосъстояние“.
Агофски беше осъден за убийството през 1989 г. на президент на банка Дан Шорт, чието тяло беше открито в езеро в Оклахома . Федералните прокурори казаха, че Агофски и брат му Джоузеф Агофски са отвлекли и убили Шорт, преди да откраднат 71 000 долара от банката му.
Журито отказа да осъди Джоузеф Агофски за убийство, но той получи доживотна присъда за грабежа, докато Шанън Агофски получи доживотна присъда по обвинения в убийство и грабеж. Джоузеф Агофски почина в затвора през 2013 г.
Шанън Агофски, докато беше затворен в затвор в Тексас, беше осъден за смъртта на свой съзатворник Лутър Плант през 2001 г., а съдебните заседатели препоръчаха смъртна присъда през 2004 г.
В молбата си за разпореждане за смекчаване на наказанието на Байдън, 53-годишният Агофски каза, че оспорва как е бил обвинен в убийство при смъртта на крака и че също така се опитва да "докаже своята невинност в първоначалното дело, за което е бил затворен. "
"Ответникът никога не е поискал замяна. Обвиняемият никога не е подал молба за замяна“, се казва в документацията. "Ответникът не иска замяна и отказа да подпише документите, предложени със замяната.
Съпругата на Агофски, Лора, която се омъжи за него през 2019 г. на церемония по телефона, каза в понеделник, че адвокатите му са го призовали да поиска президентска замяна по делото си, но той е отказал, тъй като статутът му на осъден на смърт му е дал правен съвет, който е критичен в призивите си.
Въпреки това Лаура Агофски каза, че съпругът й все още има адвокати, които му помагат. Самото замяна на присъдата му "не е победа за него“, каза тя, защото вярва, че има доказателства, които могат да докажат неговата невинност.
"Той не иска да умре в затвора, етикетиран като хладнокръвен убиец“, каза Лаура Агофски в телефонно интервю.
Дейвис, бивш полицай от Ню Орлиънс, беше осъден за убийството през 1994 г. на Ким Гроувс, която беше подала жалба срещу него, обвинявайки го в побой над тийнейджър в нейния квартал Lower Ninth Ward. Прокурорите казаха, че Дейвис е наел дилър на наркотици да убие Гроувс и обвини полицая в нарушаване на гражданските права на Гроувс. Първоначалната смъртна присъда на Дейвис беше отхвърлена от федерален апелативен съд, но възстановена през 2005 г.
Случаят е част от обширно федерално разследване на корупция в полицията на Ню Орлиънс.
60-годишният Дейвис "винаги е твърдял, че е невинен и е твърдял, че федералният съд няма юрисдикция да го съди за нарушения на гражданските права“, се казва в неговата документация.
И Дейвис, и Агофски молят съдия да назначи съзащитник в техните искания за забрана на замяната.
Махер от Информационния център за смъртното наказание каза, че всички хора, обвинени във федерални престъпления, имат конституционно право на адвокат за съдебен процес, както и законово право при обжалване, ако бъдат осъдени, независимо дали са случаи на осъдени на смърт.
"Смъртните присъди са най-екстремната санкция, която може да бъде дадена в наказателно дело, и те заслужават най-високо качество на правно представителство и съдебен контрол“, каза Махер.
Решението на Байдън да смекчи присъдите на 37 от 40 федерални осъдени на смърт затворници, всички мъже, дойде след седмици на спекулации .Той беше похвален от коалиция от групи за правата на човека и против смъртното наказание, които изразиха противопоставяне на обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да разшири федералните екзекуции през втория си мандат.
Министерството на правосъдието при Байдън наложи мораториум върху екзекуциите.
Байдън обаче отказа да предостави смени на трима федерални затворници, осъдени на смърт, които са участвали или в масови убийства, или в терористични атаки.
Службата на независимия полицейски наблюдател в Ню Орлиънс, агенция за цивилен полицейски надзор, създадена през 2009 г., заяви, че замяната на смъртната присъда на Дейвис е "болезнено напомняне, че правосъдието не винаги е раздадено, както трябва да бъде“.
"В това действие президентът Байдън показа повече милост към Дейвис, отколкото този корумпиран офицер някога е проявил към Ким Гроувс, нейните деца и семейство и хората от Ню Орлиънс“, се казва в изявление на офиса.