Когато Русия изпрати войски в Източна Украйна през февруари 2022 г., тя го направи без никакъв план за завладяване или намерение да установи постоянен контрол над украинска територия, пише бившият съветник на Пентагона Дъглас Макгрегър в American Conservative.

Москва първоначално търсеше украинския неутралитет като решение на враждебността към Русия, а не на териториално подчинение или завладяване. Тя основателно вярваше, че една неутрална украинска държава може да се превърне в кордон, който да защити Русия от НАТО и в същото време да осигури изолацията на НАТО от Русия.

Близо три години практически неограничено финансиране от Вашингтон за модерни оръжия и подкрепа в прокси война, насочена към унищожаването на Русия, прави този подход смешен. Признанието на канцлера Меркел, че спонсорираните от Запада Мински споразумения всъщност са предназначени да печелят време на Украйна да изгради военната си мощ, е достатъчно, за да накара Русия да не се довери на обещанията на Запада да зачита и спазва украинския неутралитет.

Стратегията на Вашингтон спрямо Москва беше да организира принудителни мерки в целия Атлантически съюз – икономически, дипломатически и военни, с цел да нанесе фатални щети на Русия и да дестабилизира нейното правителство. Нереалистичният подход на Вашингтон се провали и сега не Русия, а НАТО е фатално отслабена.

В резултат на това "марката“ на Вашингтон беше силно разклатена и отслабена. Убеждението на САЩ, че могат да използват силата на НАТО, за да постигнат стратегическа победа над Русия, като въоръжат украинците, за да се бият за Запада, се оказа катастрофално. Вашингтон не взе под внимание възможността Украйна да загуби битката.

Сега той трябва да постави под въпрос мъдростта на една скъпа нова Студена война срещу Русия, Китай и Иран, казва Макгрегър. Защото Байдън е сгрешил, когато е казал, че САЩ са "най-мощната нация в света“. Ресурсите и силата на Америка не са безгранични.